Horațiu Moldovan, mesaj clar după primul meci pe Civitas Metropolitano! "Am nevoie de minute"

Publicat 27/03/2024 la 11:05 GMT+2

România a fost învinsă aseară, la Madrid, cu scorul de 2-3, de Columbia, într-un meci de pregătire pentru EURO 2024. La finalul partidei, Horațiu Moldovan, care a fost titular între buturi pentru prima dată pe Civitas Metropolitano, a vorbit, printre altele, despre situația sa de la Atletico Madrid.

Horațiu Moldovan (Atletico Madrid)

Credit imagine: Instagram

România a pierdut aseară, la Madrid, amicalul cu Columbia, scor 2-3, meciul de pe Civitas Metropolitano fiind prima înfrângere suferită de "tricolori" după mai mult de un an și 4 luni.
Horațiu Moldovan a fost titular în echipa lui Edi Iordănescu, aceasta fiind prima lui partidă între buturi pe stadionul celor de la Atletico Madrid, care l-au transferat la începutul acestui an de la Rapid.
Românul nu a avut ocazia de a evolua niciun minut până acum pentru echipa lui Diego Simeone, el având o concurență puternică la Madrid, unde titular este Jan Oblak, unul dintre cei mai buni goalkeeper-i din lume.
După meciul cu Columbia, Horațiu Moldovan a vorbit despre situația în care se află la echipa de club și a mărturisit că abia așteaptă să primească primele minute în tricoul lui Atletico, deși este conștient de faptul că se luptă cu un portar de top.
Fostul jucător de la Rapid a comentat și meciul cu sud-americanii, spunând că se bucură că România a avut parte de un adversar puternic, și a menționat și că se aștepta ca Ucraina să fie echipa care trece de barajul pentru EURO 2024.

"M-am simțit bine, știm cu toții, e un stadion extraordinar. Sper să urmeze și primul meci la echipa de club, am nevoie de minute. Merg și muncesc cât de mult pot și să-mi aștept șansa.
Cred că a fost o partidă foarte bună, cu un adversar foarte puternic. Au bătut Spania acum trei zile, Spania, care e una dintre cele mai bune naționale din lume. Au jucători de calitate, ai văzut că atunci când pun piciorul pe minge... Sunt sud-americani, au calitate foarte bună, mai ales James și Diaz.
Ne-am ridicat la nivelul așteptărilor, am început puțin timorați, s-a făcut 2-0, dar după am făcut o partidă destul de bună. Nu avea rost să jucăm cu alte naționale și să câștigăm cu 5-0, nu ne ajuta cu nimic. Trebuie să jucăm cu adversari puternici, la EURO nu ne așteaptă nimeni, vom întâlni adversari puternici și vom juca pe puncte.
Normal că simt o presiune, e normal să ne ceară să jucăm la echipele de club, pentru că asta e cel mai important. Eu, după cum știți, am un portar foarte bun, poate cel mai bun din lume, în fața mea.
Sper să-mi vină șansa și să profit de ea. (N.r. Griezmann și Depay) Sunt super băieți și super fotbaliști, mă ajută acest lucru, mă antrenez cu cei mai buni din lume.
Eu am spus-o de la început, am văzut-o pe Ucraina cea mai bună echipă dintre cele patru, au jucători la nivel înalt. Va fi un meci dificil, la fel ca celelalte, și cu Belgia și Slovacia", a declarat Horațiu Moldovan, citat de AS.ro.
Campionatul European din 2024 va avea loc în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.
Cât de departe va ajunge România la EURO 2024?