Ianis Hagi s-a accidentat în meciul lui Rangers din Cupa Scoției! Care este starea mijlocașului român

Publicat 22/01/2022 la 12:38 GMT+2

Rangers a înfruntat-o vineri seară pe Stirling, în 16-imile Cupei Scoției. Echipa lui Giovanni van Bronckhorst s-a impus cu 4-0. Ianis Hagi s-a accidentat și a fost schimbat după doar 15 minute de joc.

Ianis Hagi (Rangers)

Credit imagine: Twitter

Rangers a obținut vineri seară calificarea în optimile Cupei Scoției, trecând cu scorul de 4-0 de Stirling. Lowry, Tavernier din penalty, Itten și Sakala au înscris golurile victoriei pe Ibrox.
Ianis Hagi a fost titular în echipa lui Giovanni van Bronckhorst, însă nu a rezistat pe teren decât 15 minute. Românul s-a accidentat după ce a încercat un șut fără să-l vadă pe un adversar aflat în apropiere.
În urma contrei, mijlocașul de 23 de ani a acuzat dureri la genunchiul drept și a cerut să fie scos de pe teren, antrenorul lui Rangers înlocuindu-l cu Lowry.
La finalul partidei din 16-imile Cupei Scoției, Van Bronckhorst a declarat că Ianis Hagi va fi supus unui control amănunțit, medicii urmând a da ulterior un verdict asupra gravității accidentării și implicit a absenței sale de pe teren.
"Nu a fost plăcut să îl schimbăm pe Ianis. Trebuie să așteptăm să aflăm cât de gravă este accidentarea. A fost singurul lucru cu adevărat negativ din acest meci", a spus antrenorul lui Rangers.

Accidentarea a avut loc la doar câteva zile după ce Ianis Hagi a luat un start foarte bun la Rangers în 2022. Titular în deplasarea cu Aberdeen, o partidă foarte importantă pentru Rangers la început de an, românul a deschis scorul în minutul 20.
Partida de la Aberdeen s-a încheiat cu scorul de 1-1, Rangers terminând jocul și cu un om mai puțin, după eliminarea lui Kent în minutul 83.
În total, în acest sezon, Ianis Hagi, cotat de site-ul transfermarkt.com la 7 milioane de euro, a reușit două goluri și o pasă decisivă pentru Rangers în campionatul Scoției.