Ianis Hagi, titular în victoria lui Rangers în fața lui Real Madrid! Fanii, impresionați de român

Publicat 25/07/2021 la 23:35 GMT+3

Ianis Hagi a început ca titular amicalul de gală pe care Glasgow Rangers l-a jucat împotriva lui Real Madrid. Scoțienii au câștigat cu 2-1, iar prestația mijlocașului român a fost una lăudabilă.

Ianis Hagi

Ianis Hagi a jucat 60 de minute în amicalul pe care Glasgow Rangers l-a câștigat în fața lui Real Madrid pe Ibrox Park. Ibericii au condus cu 1-0 la pauză, prin golul marcat de Rodrygo în minutul 8, după o pasă a lui Odegaard.
Scoțienii au reușit să întoarcă soarta meciului în partea a 2-a, grație reușitelor lui Sakala (55), respectiv Cedric Itten (77).

Ianis Hagi, prestație bună contra lui Real Madrid

Evoluția lui Ianis Hagi a fost una foarte solidă, mijlocașul român reușind câteva acțiuni bune pe faza ofensivă. În prima repriză, Ianis a executat periculos o lovitură liberă și, în general, și-a ajutat echipa pe faza de construcție.
Prestația românului din meciul cu Realul i-a impresionat pe fanii lui Rangers, care l-au lăudat pe acesta pe site-urile de socializare. Unii dintre suporteri au mers atât de departe încât l-au comparat pe mijlocașul de 22 de ani cu tatăl său.
"În câteva dintre momentele prețioase ale reprizei, Hagi a fost peste tatăl lui", a scris un fan pe Twitter.
"Hagi a fost ireal în prima repriză. Atâtea floricele... a fost genial", a completat un altul.
"De necrezut, WOW! Superjucător! Nu-l mai știam pe fiul lui Hagi de când plecase de la Genk, dar ce bine joacă!", scris un fan spaniol.
Campionatul Scoției va începe în week-end-ul următor, iar Rangers va juca în prima etapă pe teren propriu cu Livingston. Obiectivul principal al scoțienor în acst debut de sezon este însă accederea în grupele Champions League. Formația lui Gerrard este calificată automat în turul 3 preliminar, unde va da piept cu Malmo sau HJK Helsinki (norvegienii au câștigat cu 2-1 prima manșă, pe teren propriu).