UPDATE | Sepsi Sfântu Gheorghe și CSU Craiova au oferit o partidă agreabilă în prima manșă a semifinalelor Cupei României, terminată cu victoria la limită a gazdelor.
Covăsnenii au deschis scorul în minutul 14, când Ștefănescu a fost atent și a reluat în plasă un șut ratat al lui Golofca. Meciul s-a jucat în continuare pe contre, dar în ciuda ocaziilor dese la cele două porți la pauză s-a intrat cu avantajul minim al gazdelor.
Oltenii au reușit să egaleze în minutul 55, dân Ivan a transformat cu siguranță un penalty dictat la intervenția arbitrului asistent. Apropierea finalului nu le-a făcut pe cele două echipe să riște mai puțin și ambele au avut numeroase ocazii. Gazdele au dat lovitura în minutul 87, când Golofca a adus victoria cu un șut plasat de la marginea careului.
Roland Niczuly, despre cum s-a transformat Sepsi în acest sezon și despre planuri de viitor
21/05/2022 LA 09:02
Așadar, echipa lui Bergodi are prima șansă la calificare, dar totul se va decide în urma returului de la Craiova, programat pe data de 11 mai. În prima semifinală, FC Voluntari a câștigat prima manșă a duelului cu FC Argeș.
UPDATE | FC Voluntari este aproape de calificarea în finala Cupei României. Ilfovenii s-au impus cu 2-0 în fața celor de la FC Argeș, un meci jucat pe o vreme infernală și pe un teren impracticabil.
Ambele goluri ale echipei lui Ciobotariu au fost marcate în prima jumătate de oră. Vadim Rață a deschis scorul în minutul 18, iar Igor Armaș a dublat avantajul gazdelor în minutul 29. Ploaia a transformat meciul într-o bătălie în mocirclă în partea secundă, jucătorii celor două formații reușind cu greu să lege două pase.
Acest lucru le-a convenit până la urmă ilfovenilor, care și-au păstrat avantajul până la final și au prima șansă de a ajunge în ultimul act. FC Voluntari a mai ajuns o singură dată în finala Cupei României, în sezonul 2016-2017, când a și câștigat trofeul, după de a trecut la penalty-uri de Astra Giurgiu.
Miercuri seara ava avea loc prima manșă din semifinala a doua, Sepsi Sf. Gheorghe - CSU Craiova.
Știrea inițială
În această săptămână sunt programate meciurile din manșa tur a semifinalelor Cupei României. FC Voluntari o va înfrunta pe FC Argeș, iar Universitatea Craiova se va duela cu Sepsi Sf. Gheorghe pentru un loc în finala competiției.
Programul semifinalelor a fost stabilit la finalul lunii februarie. Potrivit FRF, "jocurile din cadrul semifinalelor se desfășoară în sistem tur-retur, prima echipă extrasă fiind organizatoare a jocului tur.
Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manșă, prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 27 iunie 2021, în situația în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menține (la puncte și golaveraj), după o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute regulamentare, jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele (doar pentru schimbarea terenului).
În cazul în care egalitatea se menține și după reprizele de prelungire, echipa câștigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului."
În plus, trebuie amintit că "meciurile din cadrul Cupei României care nu se pot disputa din cauza rezultatelor pozitive la testările pentru Covid-19 nu se pot reprograma."

Universitatea Craiova, FC Argeș, Sepsi Sf. Gheorghe și FC Voluntari sunt formațiile care se vor înfrunta pentru cele două locuri în finala Cupei României.
În sferturile de finală ale Cupei României, oltenii antrenați de Laurențiu Reghecampf s-au impus cu 3-0 în fața celor de la ACSO Filiași, piteștenii au trecut după loviturile de departajare de Poli Timișoara, jucătorii lui Cristiano Bergodi i-au eliminat pe cei de la Chindia Târgoviște, cu scorul de 1-2, iar ilfovenii au câștigat în fața echipei FC Buzău, scor 0-1.
Meciurile tur au loc în această săptămână, iar retururile vor avea loc pe 11 mai.
  • Universitatea Craiova - Sepsi Sf. Gheorghe
Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României! Covăsnenii, primul trofeu din istorie
19/05/2022 LA 10:28
Care va fi primul meci din România care va beneficia de arbitraj video! Anunțul lui Răzvan Burleanu
19/05/2022 LA 04:36