Infantino, nicio şansă în faţa unei Europe unite: "Nu ne dăm seama cât suntem de puternici. Fără noi, Mondialul e bun de aruncat la coş"
Publicat 31/07/2026 la 11:21 GMT+3
Preşedintele de onoare al clubului Bayern Munchen, şi-a exprimat sprijinul explicit pentru ameninţarea de boicotare a Cupei Mondiale, lansată de asociaţiile europene de fotbal, afirmând joi că un turneu fără naţiuni europene ar fi lipsit de valoare.
Gianni Infantino, preşedintele FIFA
Credit imagine: Getty Images
"Personal, cred că europenii nu îşi dau seama cât de puternici sunt de fapt. O competiţie fără europeni este bună de aruncat la coş", a declarat Hoeness, înaintea unui meci amical din presezon al lui Bayern la Rottach-Egern.
Cele 55 de federaţii naţionale membre ale UEFA şi-au demonstrat joi unitatea şi au ameninţat cu un boicot comun dacă FIFA şi preşedintele său, Gianni Infantino, nu îşi retrag planul privind implicarea investitorilor privaţi în organizarea Cupei Mondiale.
"Respingem în unanimitate şi fără echivoc propunerea FIFA de a transfera participaţiile la Cupa Mondială şi alte competiţii FIFA către investitori privaţi", a transmis UEFA.
Hoeness a spus că poate "trăi bine" cu declaraţia clară făcută de directorul sportiv al lui Bayern, Max Eberl, care şi-a exprimat dezgustul şi a spus că îi este ruşine de ultima idee a FIFA.
Federaţia internaţională de fotbal a afirmat că doreşte să strângă miliarde prin vânzarea unei părţi din drepturile sale comerciale, inclusiv cele legate de Cupa Mondială, şi să plătească mai mulţi bani tuturor celor 211 asociaţii membre în viitor.
Uli Hoeness, în vârstă de 74 de ani, a refuzat să comenteze în detaliu ce crede despre Infantino.
"Am o opinie foarte fermă. Dar este prea devreme pentru mine să o fac cunoscută'', a spus preşedintele onorific al lui Bayern.
De asemenea, Hoeness a spus că este prea devreme pentru a discuta despre posibili succesori la preşedinţia FIFA. În schimb, Hoeness şi-a exprimat speranţa că cele mai mari asociaţii din Europa ar putea crea un fel de alianţă şi să îşi reprezinte interesele comune în cadrul acesteia.
De notată azi-noapte, CONCACAF, organismul care regrupează 41 de federaţii naţionale de fotbal din America de Nord, America Centrală şi Caraibe, a respins oficial planul FIFA de a-şi deschide operaţiunile către investitori privaţi, a anunţat această organizaţie la finalul unei reuniuni a membrilor săi. Ca atare, planul lui Infantino are în acest moment mici şanse de izbândă: în prezent există 211 federaţii sub egida forului mondial, așa că era nevoie ca preşedintele FIFA să se bazeze pe sprijinul a 106 ţări membre. UEFA (55) şi CONCACAF (41) însumează 96 de federaţii, astfel că e nevoie de doar încă 10 membrii care să se opună pentru ca proiectul să nu prindă contur. În consecinţă, propunerea lui Infantino pare a eşua lamentabil.
O asociaţie franceză anticorupţie a depus plângere împotriva proiectului FIFA
Asociaţia franceză "AC!! Anti-Corruption" a depus o plângere împotriva unor persoane necunoscute la Parchetul Naţional Financiar (PNF), invocând acuzaţii de "corupţie" şi "abuz de încredere", în urma anunţului FIFA privind planurile mai sus menţionate.
Plângerea face referire la "acte care îl implică pe Gianni Infantino", preşedintele FIFA, despre care asociaţia "AC!! Anti-Corruption" consideră că ar putea constitui infracţiuni, inclusiv "corupţie în sectorul privat", "abuz de încredere" şi "şantaj sau tentativă de şantaj".
FIFA a promis o plată specială de 20 de milioane dolari, la începutul anului 2027, pentru federaţiile care susţin iniţiativa. Membrii forului mondial aveau termen până pe 19 septembrie să voteze pentru sau împotriva proiectului.
Unul dintre investitorii cheie luaţi în considerare de FIFA este fondul de investiţii Thrive Eternal, fondat de Joshua Kushner, fratele lui Jared Kushner (ginerele lui Donald Trump), într-o perioadă în care Infantino şi-a demonstrat în repetate rânduri apropierea de preşedintele SUA, atât înainte, cât şi în timpul Cupei Mondiale din 2026.
Potrivit cotidianului britanic The Times, care a dezvăluit informaţia înaintea anunţului oficial al FIFA, Infantino ar putea ajunge, în cele din urmă, director executiv al FFE, o mutare care i-ar putea multiplica de mai multe ori veniturile personale.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo