Dinamo a disputat astăzi, la baza de pregătire Metin Oktay din Istanbul, un amical de lux cu Galatasaray, primul după momentul în care oficialii clubului au cerut intrarea în insolvență.
"Câinii roșii" au pierdut cu scorul de 1-2. Galatasaray a deschis scorul în minutul 37 prin Aytac, care a șutat pe jos, de la marginea careului, păcălindu-l pe Eșanu. După pauză, Dinamo a restabilit egalitatea prin golul lui Nemec, din minutul 49, după o pasă filtrantă a lui Moldoveanu.
Scorul final a fost stabilit în minutul 62, dintr-o lovitură de la 11 metri acordată după un fault al lui Ehmann. Aytac a transformat penalty-ul cu un șut în stânga lui Eșanu.
Turkish Süper Lig
Program special pentru Moruțan la Galatasaray! Ce i-a pregătit Terim pentru a-l pune la punct
IERI LA 14:28
Dușan Uhrin nu a putut conta în acest meci pe Filip, Anton și Bani, care se pregătesc individual, separat de restul lotului.
Echipele de start:
Dinamo: Eșanu - Puljic, Bejan, R. Grigore - Sorescu, Al. Răuță, Vl. Achim, A. Radu - Mihaiu, Nemec, Fabbrini
Galatasaray: Berk - Yedlin, Luyindama, Alpaslan, Omer - Aytac Kara - Ogulcan, Feghouli, Emre Kilınc, Babel - Mostafa Mohammed

Victorie în primul amical al verii

Partida cu Galatasaray a fost a doua din această vară pentru Dinamo, care în primul amical a trecut cu scorul de 4-1 de Ankara Keciorengucu. Dinamoviștii au beneficiat atunci de un autogol al adversarilor, în minutul 14, celelalte goluri fiind înscrise de Deian Sorescu, din penalty (28'), Andreas Mihaiu (35') și Cătălin Măgureanu (53').
Cantonamentul lui Dinamo din Turcia a fost programat în perioada 21-28 iunie, echipa urmând a reveni mâine în România.
Moruțan, comparat cu Messi în presa din Turcia! Ce au scris despre românii de la Galatasaray
19/09/2021 LA 06:18
Cicâldău, 'profesor' de turcă pentru Moruțan! :) Ce mesaj le-au transmis fanilor de la Galatasaray
17/09/2021 LA 11:26