Înfrângere pentru Pisa în Cupa Italiei, la debutul lui Moruțan! Maxim a înscris în campionatul Turciei

Actualizat 06/08/2022 la 22:52 GMT+3

Olimpiu Moruțan a debutat sâmbătă în tricoul celor de la Pisa, într-un meci din Cupa Italiei. În același timp, Alexandru Maxim a început cu gol noul sezon din campionatul Turciei.

Olimpiu Moruțan

Credit imagine: Twitter

Olimpiu Moruțan, împrumutat în această săptămână de Pisa de la Galatasaray, a debutat sâmbătă în tricoul italienilor, într-un meci din primul tur al Cupei Italiei.
Pisa a fost învinsă cu scorul de 1-4, pe teren propriu, de Brescia, fiind eliminată din competiție. Moruțan a fost introdus pe teren în minutul 73, când echipa sa era deja condusă cu 1-3, și nu a reușit să facă diferența.
Oricum, cel mai probabil, antrenorul Roland Maran nu și-a dorit decât să-l ajute pe român să se acomodeze cu fotbalul din Italia, acordându-i câteva minute.
În meciul dintre Pisa și Brescia s-a aflat pe teren și Marius Marin, integralist, în timp ce Adrian Rus nu a făcut parte din lot.

Tot sâmbătă, Alexandru Maxim a fost titular în meciul dintre Gaziantep și Sivasspor, din prima etapă a campionatului Turciei.
Românul a deschis scorul în minutul 22, dar echipa sa a terminat la egalitate, fiind egalată dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 64.
În meciul din Sivas, Alexandru Maxim a fost integralist, în timp ce Alin Toșca a rămas pe banca de rezerve.
Duminică, Alexandru Cicâldău ar putea să-și facă și el debutul în campionatul Turciei. Galatasaray va juca, de la ora 21:45, în deplasare cu Antalyaspor.