Ion Alexandru vă prezintă echipa weekendului din Anglia

Ion Alexandru

Publicat 20/04/2021 la 12:27 GMT+3

Ion Alexandru a selectat cei mai buni jucători din weekendului de fotbal din Anglia, care tocmai s-a încheiat. Au fost trei zile de fotbal în Anglia cu partide atât din Premier League, cât și din semifinalele FA Cup.

Jucătorii lui Chelsea, sărbătorind golul marcat de Hakim Ziyech în semifinalele FA Cup (2021)

Portar

Alisson (Liverpool)
Se credea că Liverpool a revenit și este în sfârșit pe drumul către top 4, dar Bielsa a asamblat la Leeds o echipă care nu se teme de nimeni. Posesia de 62% a gazdelor de luni seara spune foarte multe despre câte emoții a avut Alisson. 5 parade și alte situații limită la poarta lui Liverpool au fost rezolvate de către brazilian.

Fundași

Diego Llorente (Leeds)
Venit în vara trecută de la Real Sociedad, Llorente a avut multe probleme la Leeds. Fundașul spaniol a fost mai mult accidentat și acesta este primul meci din Anglia în care a strălucit. Evoluția sa singură în defensivă, mai ales în repriza a doua cu Liverpool, a fost completată de golul care a adus un punct, pe final, pentru Leeds.

Premier League. Leeds - Liverpool 1-1. Rezumatul meciului de pe Elland Road

Romain Saiss (Wolves)
Saiss este genul de fundaș care conduce defensiva cu mână forte. Marocanul a fost cel mai bun om de pe teren la succesul minimalist obținul de Wolves în fața ultimei clasate. Victoria lui Wolves a însemnat și retrogradarea matematică a lui Sheffield.
Wesley Fofana (Leicester)
Fofana are doar 20 de ani, dar arată o maturitate excepțională. Leicester a reușit să transfere un fundaș de mare viitor! Puștiul născut la Marseille, dar crescut la celebra academie de la St.Etienne are făcut un meci foarte bun în semifinala FA Cup împotriva lui Southampton. Fofana este unul din fotbaliștii pe care Deschamps se va baza, mai ales dacă presupusa Superligă va fi pusă în practică.

Mijlocași

Mario Lemina (Fulham)
Fulham se îndreaptă spre retrogradare, dar vrea să "moară" frumos. Lemina a fost unul dintre artizanii meciului bun făcut de băieții lui Scott Parker pe Emirates. Gabonezul, trecut și pe la Juventus, a clădit zidul din fața careului propriu, dar până la urmă Arsenal a marcat în minutul 97. Acest punct nu o ajută prea mult pe Fulham, care are nevoie de un parcurs fabulos pentru a evita întoarcerea în Championship după un singur sezon.

Premier League. Arsenal - Fulham 1-1. Rezumatul meciului de pe Emirates

Paul Pogba (Manchester United)
"Când vrea este extrem de util echipei". Am auzit asta despre Pogba de prea multe ori. Francezul a fost, din nou, foarte bun la mijlocul terenului în meciul cu Burnley. Solskjaer l-a folosit pe două posturi diferite și Pogba a dat satisfacție. E o concidență că joacă iarăși la capacitate maximă în perioada în care negociază prelungirea contractului?

Premier League. Manchester United - Burnley 3-1. Rezumatul duelului de pe Old Trafford

Gylfi Sigurdsson (Everton)
Islandezul este "creierul" lui Everton! Sigurdsson a fost omul meciului pe care echipa lui Ancelotti nu a reușit să câștige din cauza unor gafe de curtea școlii în defensivă. Sosirea în vara trecută a lui James Rodriguez părea că-l va trage pe linie moartă, dar Sigurdsson arată în fiecare meci că este foarte util. Al doilea gol al său a fost o frumusețe!

Rezumatul meciului Everton - Tottenham 2-2

Hakim Ziyech (Chelsea)
De câte ori Ruben Dias se uita în spatele său, Ziyech zbura către poartă. Asta a fost invenția prin care Tuchel l-a derutat și până la urmă învins pe Guardiola. Marocanul născut în Olanda a marcat la una dintre aceste incursiuni și Chelsea va juca pentru a doua oară consecutiv finala Cupei Angliei.

Atacanți

Alain Saint Maximin (Newcastle)
Forma superbă a francezului este plusul de care avea nevoie Newcastle în acest final de sezon. Saint Maximin a măcinat defensiva lui West Ham și a provocat un autogol. E adevărat că a jucat doar 100 de minute, dar ultimele 2 victorii sunt creația sa. Aceste 6 puncte mari, obținute cu Burnley și West Ham, sunt gura de oxigen a lui Steve Bruce.

Rezumatul meciului dintre Newcastle și West Ham United

Harry Kane (Tottenham)
Dacă Harry Kane a dat 21 de goluri și 13 pase decisive cu Mourinho, ce ar putea face cu un manager care iubește atacul? E clar o întrebare care ar putea avea răspuns în curând. Kane a făcut, din nou, un meci excelent, dar golurile sale de pe Goodison Park nu au fost destul pentru o victorie. Golgheterul Premier League are o problemă la glezna care l-a mai scos din joc o perioadă și fanii lui Tottenham speră să poată juca în finala Cupei Ligii, de duminică.

Mason Greenwood (Manchester United)
Folosit ca număr 9 o repriză și în banda în partea a doua, Greenwood a marcat câte un gol pentru fiecare poziție. Puștiul de doar 19 ani se ia la trântă cu recordurile. Greenwood l-a egalat pe Rooney în topul celor mai prolifici adolescenți din istoria lui Manchester United. E adevărat că primul gol din meciul cu Burnley a fost cadou din partea lui Bruno Fernandes.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.