Italia, victorie în Olanda! Haaland, irezistibil cu Norvegia, în grupa noastră. Rezultatele serii

Actualizat 08/09/2020 la 13:42 GMT+3

Italia a câștigat derby-ul zilei din Liga Națiunilor. Squadra azzurra s-a impus cu 1-0 la Amsterdam, contra Olandei.

Erling Braut Haaland, o nouă prestație magică

Cu o singură înfrângere în fața "portocalei mecanice" în ultimii 42 de ani (3-0 la Euro 2008), Italia pleca având un avantaj în plan moral.
Și acesta s-a tradus într-o victorie, scurtă, italienească, la capătul unei partide în care, paradoxal, oaspeții au dominat și și-au creat cele mai multe ocazii.
Singurul gol al meciului a venit în prelungirile primei reprize, când Immobile, Gheata de Aur a Europei sezonul trecut, a centrat perfect pentru Barella. Din interiorul careului, acesta a câștigat duelul aerian cu adversarul direct și a trimis perfect, fără speranțe pentru Cillessen.
După două runde din Liga Națiunilor, Italia urcă pe primul loc în grupă, cu 4 puncte, în timp ce Olanda și Polonia au câte 3 puncte.

Norvegia, lecție pentru Irlanda de Nord în Liga Națiunilor

În grupa noastră, Norvegia nu a avut milă de Irlanda de Nord, formație care i-a egalat pe tricolorii lui Rădoi în 10, săptămâna trecută.
Nordicii au început în forță și, după doar 20 de minute, tabela arăta un neverosimil 3-1 pentru Haaland&Co.
Elyounouss, Haaland, Sorloth au punctat pentru oaspeți, în timp ce pentru Irlanda de Nord a înscris McNair.
Imediat după pauză, după o pasă decisivă a lui Haaland, Sorloth a reușit dubla. Cu două minute înainte să se împlinească o oră de joc, și marele star al fotbalului norvegian a bifat dubla. Haaland a scăpat pe contra-atac și a prins un șut superb, de la 16 metri. Atacantul lui Dortmund a ajuns la 19 goluri în 20 de partide anul acesta, pentru Dortmund și echipa națională.
Norvegia e pe trei în grupă, cu trei puncte, la egalitate cu Austria. Lider e România, după meciul încântător reușit la Klagenfurt.