Borussia Dortmund a urcat pe locul secund în Bundesliga, după ce s-a impus în deplasare cu Monchengladbach. Thorgan Hazard a înscris în poarta fostei sale echipe încă din minutul 8. Mijlocașul belgian nu s-a bucurat la gol în semn de respect pentru fosta echipă. Pasa decisivă a venit de la Erling Haaland.
Gazdele au egalat după pauză, prin Stindl, dar Hakimi i-a adus victoria Borussiei Dortmund dintr-o pasă primită de la Jadon Sancho. Echipa lui Lucien Favre a depășit-o pe Leipzig în clasament. Atacantul în vârstă de 19 ani a ajuns la 15 pase de gol în acest sezon. Asta înseamnă că Sancho i-a egalat recordul lui Henrikh Mkhitaryan într-un singur sezon, armenianul reușind tot atâtea assist-uri în campania din 2015-2016. Ultimul fotbalist englez care a reușit să ofere mai multe pase decisive este Frank Lampard în 2004/2005 la Chelsea (18).
Rezumatul partidei Crystal Palace - Brighton 1-1. Oaspeții au luptat până la ultima fază