Japonezii care l-au învins pe Neuer joacă în Bundesliga! "Samuraii" au doar 6 victorii la Mondial

Publicat 23/11/2022 la 18:00 GMT+2

Germania - Japonia a oferit a doua mare surpriză de la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, asiaticii impunându-se cu scorul de 1-2. Cei doi marcatori ai japonezilor, Takuma Asano și Ritsu Doan, sunt legitimați la echipe din Bundesliga.

Japan celebrate their equaliser v Germany

Într-o partidă care a părut că s-a derulat după același scenariu ca Argentina - Arabia Saudită, Japonia a produs o nouă surpriză la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins cu scorul de 2-1 Germania.
Nemții au deschis scorul în minutul 33, prin Ilkay Gundogan, care a transformat o lovitură de la 11 metri, iar în prelungirile primei reprize ar fi putut să-și dubleze avantajul, dar reușita lui Kai Havertz a fost anulată pe motiv de offside.
În repriza secundă, Ritsu Doan și Takuma Asano l-au învins pe Manuel Neuer în doar 8 minute, aducând cea mai importantă victorie a "samurailor" de la Cupa Mondială.
Japonia, care este la a șaptea prezență la un turneu final, a mai obținut până acum doar 5 alte succese la Mondial, învingându-le în trecut pe Rusia și Tunisia în 2002, pe Camerun și Danemarca în 2010, și pe Columbia în 2018.

Cei doi marcatori de astăzi ai Japoniei nu îi sunt necunoscuți lui Neuer. Și Asano, și Doan sunt legitimați la echipe din Bundesliga.
Takuma Asano, în vârstă de 28 de ani, este legitimat din vara anului 2021 la Bochum, echipă de pe locul 17 în clasamentul din campionatul Germaniei. De-a lungul carierei, japonezul a mai trecut și pe la Stuttgart și Hannover.
În ceea ce îl privește pe Ritsu Doan, acesta a ajuns în perioada de mercato dinaintea actualului sezon la Freiburg, formație cu care este pe locul 2 în Bundesliga, după o jumătate aproape perfectă de sezon. În trecut, atacantul de 24 de ani a mai evoluat și la Arminia Bielefeld, unde a fost împrumutat în sezonul 2020/21 de la PSV Eindhoven.
De altfel, în echipa de start a Japoniei din meciul cu Germania s-au aflat 4 jucători care evoluează în Bundesliga și unul care este legitimat la o formație din al doilea eșalon al nemților, dar și 3 fotbaliști care activează în primele ligi din Spania, Franța și Scoția.
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.