Jose Mourinho a dezvăluit care a fost cel mai dificil adversar pe care l-a înfruntat de-a lungul carierei

Actualizat 13/09/2022 la 08:10 GMT+3

Jose Mourinho este unul dintre cei mai titrați antrenori din lume, trecând de-a lungul carierei pe la echipe importante precum Real Madrid, Chelsea, Inter sau Manchester United. Portughezul a dezvăluit acum care a fost cel mai dificil adversar pe care l-a înfruntat.

Jose Mourinho

Jose Mourinho a stat în ultimii 20 de ani pe banca mai multor echipe din cele mai importante campionate europene, remarcându-se drept unul dintre cei mai buni antrenori din lume.
Portughezul a câștigat în total 26 de trofee majore și s-a impus cu formațiile sale în fața unora dintre cei mai buni tehnicieni din fotbalul mondial.
Au existat, însă, și echipe care i-au dat bătăi de cap lui Mourinho, așa cum a recunoscut chiar el. Antrenorul celor de la AS Roma a vorbit despre adversarul care i-a pus cele mai multe probleme, amintndu-și de Celticul pregătit de Martin O'Neill.
Jose Mourinho i-a înfruntat pe scoțieni în finala Cupei UEFA din sezonul 2002/03, pe când o antrena pe FC Porto. Cele două echipe au ajuns atunci în prelungiri, după 2-2 la finalul a 90 de minute, portughezii reușind golul victoriei în minutul 115.

Jose Mourinho: "Este cel mai tensionat joc din cariera mea"

Tehnicianul a spus că acela a fost cel mai intens joc pe care l-a trăit, chiar dacă între timp a mai trecut prin alte 3 finale europene, inclusiv două de Champions League.
"Acea finală împotriva lui Celtic nu a fost cea mai importantă victorie, nu a fost cea mai mare bucurie, dar din punct de vedere al intensității a fost cel mai dur meci din cariera mea.
Partida s-a încheiat și eu m-am gândit: 'Jocul e gata și eu sunt mort'. Încă este cel mai tensionat meci din cariera mea. De atunci am jucat trei finale europene, două în Champions League.
Am câștigat multe titluri, am fost implicat în atâtea dueluri incredibile. Dar în ceea ce privește trăirea cu tensiune, intensitate, cu emoție ridicată la limită, acel meci împotriva lui Celtic le-a învins pe toate", a declarat Jose Mourinho, citat de Sport Bible.
După aventura la FC Porto, pentru tehnician au urmat Chelsea, Inter, Real Madrid, Manchester United și Tottenham, în prezent portughezul fiind pe banca celor de la AS Roma, alături de care a cucerit sezonul trecut trofeul Conference League.