Jucătorii lui PSG au ales să sărbătorească după calificare cu o ironie la adresa lui Haaland

Publicat 12/03/2020 la 09:19 GMT+2

PSG s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League, după ce a trecut cu 2-0 în returul optimilor de Dortmund. În tur, în Germania, formația lui Favre se impusese cu 2-1.

Les joueurs du PSG ont pris un malin plaisir à singer la célébration d'Erling Haaland.

PSG a învins-o pe Borussia Dortmund cu 2-0 pe Parc des Princes și s-a calificat în sferturile Champions League (3-2 la general). Scorul a fost deschis după 28 de minute în care PSG a presat constant poarta lui Burki. La o lovitură de colț de pe partea dreaptă, Di Maria a centrat perfect pentru Neymar, care, nemarcat, a înscris nestingherit cu capul, din interiorul careului mic.
Neymar a marcat miercuri seară al 35-lea gol al său în Champions League, egalându-l pe Cavani în clasamentul golgheterilor all-time al competiției (pe locul 15).Neymar a imitat bucuria lui Haaland de la goluri, după ce a înscris împotriva lui Dortmund. De altfel, pe stadion fanii francezi au arborat un banner pe care era inscripționat mesajul Mbappe > Haaland. Răcit, starul francez a fost doar rezervă în confruntarea contra nemților, intrând pe teren în partea secundă.
La finalul meciului, toată echipa lui Tuchel s-a așezat pe teren și au imitat bucuria noului star norvegian al Borussiei Dortmund. Ironia la adresa lui Haaland a devenit virală în doar câteva minute.