Fotbalul românesc a pierdut un jucător de mare perspectivă, este vorba despre Karim Adeyemi. Sportivul cu origini românești și-a făcut debutul aseară în naționala Germaniei și a și marcat ultimul gol al întâlnirii cu Armenia, încheiată cu 6-0.
"Victoria emfatică pentru echipă, cu un debut de neuitat pentru mine", a fost reacția fotbalistului în vârstă de 19 ani după un debut de vis în tricoul Die Mannschaft.
Klopp e gata de un transfer genial! Ia de la o rivală un fotbalist de titlu, pe o sumă simbolică
ACUM 21 MINUTE
Germania și Armenia fac parte din aceeași grupă ce calificare cu România la Cupa Mondială din 2022. Iar cele două reprezentative au devenit chiar principalele adversare ale tricolorilor pentru primele două locuri din grupă.
FRANȚA NU SE REGĂSEȘTE! CUM A REACȚIONAT PAUL POGBA DUPĂ CE ACTUALA CAMPIOANĂ MONDIALĂ NU A MAI CÂȘTIGAT DE 5 MECIURI
Karim Adeyemi a intrat pe teren în minutul 72 în locul lui Gnabry și a reușit să înscrie în primul minut al prelungirilor, după o pasă a lui Wirtz.

Karim Adeyemi are azi o cotă de 10 milioane de euro

În prezent, atacantul în vârstă de 19 ani joacă atacant la Salzburg, club care a vântut jucători tineri pe sume foarte mari în ultimii ani, inclusiv pe Erling Haaland la Dortmund la începutul anului trecut.
Karim Adeyemi s-a născut la Munchen, din tată nigerian și mamă româncă, și a făcut primii pași în fotbal la juniorii lui Bayern. În 2018 a semnat cu Red Bull Salzburg, iar 2 ani a fost împrumutat la Liefering. Alături de selecționata U21 a Germaniei, fotbalistul a câștigat Campionatul European de tineret în acest an. Karim Adeyemi are acum o cotă de 10 milioane de euro, conform Transfermarkt.
CONCLUZIA LUI MIREL RĂDOI DUPĂ MECIURILE CU ISLANDA ȘI LIECHTENSTEIN. "NU AM CÂŞTIGAT DOAR 6 PUNCTE, CI 10 AŞ SPUNE EU"
Atacantul de 19 ani ar putea juca împotriva României peste aproxumativ o lună, când tricolorii vor evolua în Germania. Selecționata condusă de Mirel Rădoi a urcat pe locul 3 în grupă, după succesul cu Liechtenstein (scor 2-0), fiind la o victorie distanță de Die Mannschaft.
Variantă surpriză pentru banca tehnică a Barcelonei! Cine e antrenorul pe care a pus ochii Laporta
ACUM 30 MINUTE
Kamil Bilinski, moment de blackout! L-a lovit în mod voit cu piciorul în cap pe portarul advers