Jucătorul unei echipe ajunse în primăvara europeană, eliminat pentru modul în care a bătut penalty

Publicat 17/12/2021 la 00:18 GMT+2

Jucătorul de la Dinamo Zagreb, Bruno Petkovic, a fost eliminat pentru că s-a oprit înainte de a lovi mingea, la executarea unui penalty. Fundașul croat avea un cartonaș galben și l-a primit pe cel de-al doilea pentru gestul său, primind astfel unul dintre cele mai stupide cartonașe roșii din fotbal.

Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb)

Dinamo Zagreb a jucat la mijlocul acestei săptămâni o partidă restantă din campionatul Croației, pe terenul celor de la Istra 1961. Campioana Croației avea nevoie de toate cele 3 puncte pentru a rămâne aproape de liderul Osijek și a deschis scorul în minutul 10, prin Gojak.
Meciul a curs în continuare în favoarea oaspeților, iar Bruno Petkovic putea închide meciul în minutul 90, din penalty. Experimentatul atacant croat (a jucat peste 100 de meciuri în Italia) intrase la pauză și primise un cartonaș galben în minutul 74. În încercarea de a-l păcăli pe portarul advers, Petkovic s-a oprit înainte de a lovi mingea la executarea penalty-ului, lucru interzis de regulament. Arbitrul nu a stat pe gânduri și i-a acordat al 2-lea avertisment și trimițându-l la vestiare.

Arbitrul partidei a procedat în concordanță cu regulamentul în vigoare. Ultimele norme din Legile Jocului prevăd că un jucător se poate opri în drum spre balon, dar acesta trebuie să facă cel puțin un pas înainte de a lovi mingea, Cum Petkovic s-a oprit fix înainte de a lovi, decizia de a i se acorda cartonaș galben a fost cea potrivită.
Momentul nu a afectat în cele din urmă rezultatul partidei, Dinamo Zagreb câștigând în final cu 2-0, Ristovski stabilind scorul final în minutul 90+8.
În urma acestei victorii, Dinamo Zagreb s-a apropiat la numai două puncte de liderul Osijek, dar formația din capitală are un meci mai puțin disputat. În mod normal, echipa lui Zeljko Kopic nu ar trebui să aibă probleme în a câștiga titlul intern, aceasta având planuri mari și în cupele europene. Dinamo Zagreb este calificată în primăvara Europa League, urmând a juca cu Sevilla în 16-imi.