Juventus, niciun șut pe poarta lui Lyon. Sarri riscă să fie dat afară

Publicat 27/02/2020 la 09:17 GMT+2

Juventus a avut parte de o seară neagră pe Parc Olympique Lyonnays în Champions League, iar Maurizio Sarri riscă să fie dat afară.

Maurizio Sarri

Olympique Lyon a produs surpriza din optimile Champions League şi a învins-o pe Juventus în manşa tur disputată în Franţa, scor 1-0. Lyon a învins-o pe Juventus, scor 1-0, în manşa tur din optimile UEFA Champions League. Unicul gol al partidei a fost înscris de Lucas Tousart, în minutul 31. Returul este programat la Torino, pe 17 martie.
Unicul gol al partidei a fost reuşit de Lucas Tousart, în minutul 31. Mijlocaşul a primit în careu de la Houssem Aouar şi l-a învins pe portarul italienilor, Wojciech Szczesny. Juventus putea pleca cu o remiză din Franţa, însă golul lui Dybala din minutul 87 a fost anulat pe motiv de ofsaid. Decizia a fost luată după consultarea sistemului VAR. Cristiano Ronaldo şi coechipierii de la Juventus vor căuta revenirea în partida retur, care este programată pe 17 martie, pe teren propriu, la Torino.

Maurizio Sarri, în pericol să fie demis

În meciul cu Lyon, echipa antrenată de Maurizio Sarri nu a tras niciun șut pe poartă, asta în ciuda faptului că au dominat clar partida, mai ales în a doua parte a partidei. Juventus nu a mai pățit asta din sezonul 2004-2005 și este pentru a treia oară în istorie când italienii nu reușesc să trimită măcar un șut pe poartă (vs. Atletico în 2014 și vs. Arsenal în 2006).
După meci, Sarri s-a arătat furios pe atitudinea elevilor lui: "Pur și simplu nu-i pot face să înțeleagă pe jucători importanța de a juca mai rapid. Este greu să explic de ce, dar în prima repriză ne-am mișcat greu, adversarii și-au creat prea ușor faze favorabile. Ne-a lipsit hotărârea și agresivitatea când am atacat. Pentru 15 minute am stat prost și în defensivă. În partea a doua am fost mai buni, dar nu îndeajuns de buni pentru un meci de Champions League".
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.