Juventus, revenire fantastică la Udinese! Eroul Ronaldo, la un gol de un record unic în istorie

Publicat 02/05/2021 la 21:22 GMT+3

Juventus Torino a învins duminică pe Udinese, într-un meci jucat în deplasare contând pentru etapa a 34-a din Serie A, scor 2-1 (0-1). Ambele goluri ale "Bătrânei Doamne" au fost marcate în ultimele 10 minute ale meciului de Ronaldo. Juventus e pe locul 3, la egalitate de puncte cu Atalanta, și rămâne în luptă pentru locul 2 în Italia.

Ronaldo festeggia il 2-1 della Juventus sull'Udinese

Udinese - Juventus Torino s-a încheiat duminică, cu scorul de 1-2 (1-0). Gazdele au deschis scorul în minutul 10, prin Molina, care a marcat din interiorul careului, cu un șut din prima.
Juventus a egalat în minutul 83, din lovitură de pedeapsă, executată de Ronaldo. Același Ronaldo a marcat golul victoriei, în minutul 89, cu o frumoasă lovitură de cap, după o centrare venită de la Rabiot.
Pentru atacantul portughez a fost golul cu numărul 27 în acest sezon, în Serie A, el conducând detașat, cu 6 goluri avans în fața lui Lukaku, care are 21 de reușite și care duminică a devenit campion cu Inter.

Ronaldo, față în față cu istoria pentru Juventus

Ronaldo e din nou față în față cu un record incredibil: lusitanul e la doar un gol distanță de a deveni primul jucător din istorie care înscrie 100 de goluri pentru 3 cluburi diferite și pentru naționala țării sale.
Juventus acumulează 69 de puncte și e pe locul 3, la egalitate cu Atalanta, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.
Lupta pentru un loc de Champions League e una palpitantă în Serie A, campionat în care Inter s-a încoronat azi campioană. Între locul doi și locul 6 sunt doar 5 puncte, dar Lazio (ocupanta locului 5), are un meci mai puțin disputat. Dacă îl câștigă, vor fi 5 echipe în doar 2 puncte, astfel că orice e posibil pentru ocuparea celorlalte 3 locuri de Liga Campionilor.