La 3 ani de la Barca - PSG, UEFA a recunoscut erorile grave ale arbitrului Aytekin

Irina Aldea

Actualizat 16/05/2020 la 11:00 GMT+3

Turcul Deniz Aytekin, arbitrul care a oficiat partida istorică dintre Barcelona şi PSG, scor 6-1, a fost găsit vinovat pentru greșelile în lanț comise la meciul din UCL.

Barcelona - PSG

Amintirea acelui meci a rămas în memora colectivă a microbiștilor drept lanțul greșelilor comise de arbitrul turc, Deniz Aytekin. Barcelona reușea să elimine PSG pe 8 martie 2017 cu un scor zdrobitor în meciul retur, scor 6-1, după ce pierduse cu 4-0 în meciul-tur. Publicațiile din Franța au dezlănțuit iadul a doua zi cu privire la greșelile uriașe de arbitraj comise la meciul cu pricina.
La trei ani distanță de la acel meci, UEFA recunoaște erorile grave comise de arbitrul turc Aytekin. Comitetul disciplinar a luat la cunoștință faptul că arbitrul a eșuat în a-și face treaba în timpul meciului dintre Barcelona și PSG. Decizia nu va modifica în niciun fel rezultatul de atunci, însă le va oferi francezilor un dram de dreptate.

• Minutul 89: Simulare a lui Suarez la care se acordă penalty
  • Minutul 90: Cinci minute de prelungire (până când marchează Barca)
  • Minutul 90+2: Al doilea galben neacordat lui Suarez pentru simulare (avea deja unul)