Valencia – Real Madrid 1-2 | "Galacticii" lui Ancelotti revin fantastic pe Estadio de Mestalla și sunt lideri în La Liga

Actualizat 20/09/2021 la 00:10 GMT+3

Real Madrid a fost ținută în corzi până la finalul meciului de pe Estadio de Mestalla, până când Vinicius a adus egalarea. 3 minute mai târziu, Benzema a înscris golul victoriei pentru oaspeți.

Real Madrid

Real Madrid a avut parte de un meci extrem de tensionat pe Estadio de Mestalla, în etapa a cincea pe terenul Valenciei. Gazdele au deschis scorul în minutul 66 prin tânărul atacant Hugo Duro și au crezut că pot ține de acest rezultat, însă "galacticii" lui Carlo Ancelotti au reușit o revenire fantastică marcând 2 goluri în doar 3 minute.
În minutul 86, Vinicius a înscris golul egalării dintr-o pasă excelentă a lui Karim Benzema, iar trei minute mai târziu, cei doi au făcut schimb de roluri, iar francezul a marcat golul victoriei dintr-o centrare perfectă a brazilianului. În urma acestui rezultat, trupa lui Ancelotti devine lider în La Liga, cu 13 puncte în 5 meciuri. Podiumul este completat de Atletico Madrid și Valencia.
Pentru Valencia umrează în La Liga, în etapa cu numărul 6, meciul din deplasare cu Sevilla, iar mai apoi va primi vizita celor de la Athletic Bilbao. De partea cealaltă, Real Madrid se va duela în etapa a 6-a cu Mallorca și apoi cu Villarreal, ambele pe teren propriu. Mai apoi, băieții lui Carlo Ancelotti vor primi vizita moldovenilor de la Sheriff Tiraspol în grupele UEFA Champions League.

Valencia – Real Madrid 1-2 | Echipele de start

• Valencia: Mamardashvili - Correia, Gabriel, Alderete, Lato - Carlos Soler, Wass, Guillamón, Foulquier - Guedes, Maxi Gómez. Rezerve: Cillessen, Costa, Diakhaby, Jason, Koindredi, Lato, Marcos Andre, Musah, Racic, Vallejo, Vasquez. Antrenor: Jose Bordalas
  • Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Nacho - Casemiro, Valverde, Modric - Hazard, Benzema, Vinicius. Rezerve: Asensio, Blanco, Camavinga, Fuidias, Gutierrez, Isco, Jovic, Lucas, Lunin, Rodygo, Vallejo. Antrenor: Carlo Ancelotti