Eurosport
Ianis Hagi, cel mai bun om de la Alaves, în duelul cu Real Madrid! Campionii au prezentat trofeul pe Bernabeu
De
Publicat 14/05/2024 la 23:26 GMT+3
Ianis Hagi a făcut un meci foarte bun pe Santiago Bernabeu, chiar dacă Alaves a fost învinsă cu 5-0 de Real Madrid. Mijlocașul român a fost clar cel mai bun jucător al oaspeților, trimițând 3 șuturi pe poarta lui Courtois, pe care îl poate avea ca adversar și la EURO 2024.
Ianis Hagi, în Real Madrid - Alaves.
Credit imagine: Eurosport
Real Madrid s-a impus cu un 5-0 clar în fața lui Alaves, la partida în care și-a prezentat și a primit trofeul de campioană pe Santiago Bernabeu. Ianis Hagi a fost titular la oaspeți pentru prima dată din 16 ianuarie încoace, de la confruntarea cu Athletic Bilbao.
Prima oportunitate le-a aparținut celor de la Alaves, după doar 7 minute. Ianis Hagi a încercat un gol din propria jumătate de teren, după ce l-a văzut ieșit pe Courtois, dar nu a prins cadrul porții.
A urmat deschiderea scorului pentru Real Madrid. Bellingham l-a driblat pe jucătorul român, iar faza a continuat. Mingea a ajuns la Toni Kroos, care a centrat pentru același Bellingham, englezul reluând cu latul peste portarul advers.
Bellingham are 19 reușite în sezonul de debut la Real Madrid. Doar 3 jucători au cifre mai bune în sezonul de debut pe Bernabeu: Cristiano Ronaldo, Ruud van Nistelrooij și Ronaldo Nazario
Campioana și-a dublat avantajul în minutul 27. Elevii lui Carlo Ancelotti au marcat după o fază simplă, plecată de la același Bellingham. Acesta i-a pasat lui Camavinga, care a driblat și a trimis în fața porții, de unde Vinicius a avut de îndeplinit o simplă formalitate.
A urmat o nouă fază care l-a avut ca protagonist pe Hagi. Mijlocașul și-a făcut mingea pe stângul și a trimis un șut puternic, Courtois fiind obligat să respingă în afara terenului.
În ciuda acestei ocazii, tot Real Madrid a mai lovit o dată până la pauză. Jude Bellingham a scos în lateral pentru Fede Valverde, iar uruguayanul a marcat un gol marcă înregistrată cu un șut puternic la colțul scurt.
Ianis Hagi, cel mai bun jucător de la Alaves pe Santiago Bernabeu
În repriza a doua, Ianis Hagi a mai trimis două șuturi periculoase pe poarta lui Real Madrid, fiind aproape de a marca. Românul a fost schimbat în minutul 71, imediat după ce Vinicius făcuse dubla.
Brazilianul a reușit să marcheze cu un șut puternic la colțul lung, execuție la care goalkeeperul oaspeților nu a avut replică. În minutul 81, Arda Guler a avut noroc și a înscris după ce o minge a sărit fix la el. Turcul a ajuns la 4 goluri în 3 meciuri în La Liga.
Real Madrid – Alaves s-a încheiat 5-0, jucătorii campioanei primind trofeul pentru câștigarea campionatului la finalul partidei. Semnul cel mai îmbucurător a fost însă pofta de fotbal arătată de Ianis Hagi, care pare în mare formă înainte de Campionatul European.
Real Madrid – Alaves: Echipele de start:
Rezerve: Lunin, Guler, Martin, Modric, Ceballos, Vazquez, Rudiger, Kepa, Fran Garcia, Brahim Diaz, Joselu
Rezerve: Guridi, Alkain, Kike Garcia, Benavidez, Ortiz, Panichelli, Javi Lopez, Tenaglia, Abde, Carlos, Giuliano, Sivera.
Promo
Promo