Xavi, laude la adresa lui Lamine Yamal: "Face diferența și ia mereu deciziile potrivite"

Tânărul Lamine Yamal a fost numit jucătorul meciului, după "thriller-ul" de 7 goluri dintre Barcelona și Villarreal, și a primit laudele lui Xavi.

Lamine Yamal to cudowne dziecko Barcelony

Credit imagine: Getty Images

Articol scris de Răzvan Cirț
Confruntarea dintre Barcelona și Villarreal a fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale istoriei recente din La Liga.
Partida a început foarte bine pentru catalani, scorul după doar un sfert de oră fiind de 2-0 în favoarea lor, grație golurilor lui Gavi și Frenkie de Jong. Villarreal a reușit, însă, să întoarcă rezultatul până în minutul 50 prin golurile lui Juan Foyth, Alexandre Sorloth și Alex Baena.
Ferran Torres și Robert Lewandowski au venit cu două goluri în doar 3 minute, pentru a întoarce din nou situația în favoarea Barcelonei, scorul final fiind de 4-3.
Deși tânărul de doar 16 ani nu a marcat, Lamine Yamal a impresionat prin prestația sa, reușind o pasă de gol și având două ocazii mari în care a lovit bara transversală. El a fost ales cel mai bun jucător al partidei și a primit ovații și de la fanii celor de la Villarreal.
"Așteptările sunt foarte ridicate, nu este titular prin încăpățânarea antrenorului, ci pentru că este capabil să facă diferența și aproape de fiecare dată ia deciziile potrivite.
Luarea deciziilor în teren este unul dintre cele mai complicate lucruri de făcut de către un jucător, iar el rareori dă greș", a spus Xavi despre tânărul care a început al doilea meci consecutiv ca titular.
Citește și:

Ferran Torres, printre protagoniștii victoriei dramatice a Barcelonei deși a fost rezervă

Deși nu a început partida ca titular, Ferran Torres a impresionat după ce a intrat pe teren când echipa sa era condusă, și a marcat golul de 3-3, al doilea pentru jucătorul transferat la Barcelona în luna ianuarie a anului 2022.
"Am muncit foarte mult, sunt foarte mulțumit de cum m-am descurcat, se vede munca depusă. Câteodată, munca poate să fie invizibilă. Profit de minutele în care joc ca să ajut echipa fie prin goluri, pase decisive sau în apărare, încerc să dau tot ce pot în minutele pe care mi le oferă antrenorul", a declarat după meci jucătorul crescut de la Valencia.
Golul egalizator de ieri a fost al doilea gol în doar 3 partide jucate în La Liga în acest sezon pentru atacant, care nu a reușit să mențină un nivel ridicat constant de când joacă la echipa catalană.
Barcelona, campioana La Liga din sezonul trecut, a urcat pe locul 3 după victoria de duminică, la două puncte de rivalii de la Real Madrid.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo