Real Madrid, seară de coșmar! A pierdut cu Espanyol în La Liga și un om exponențial s-a accidentat

Real Madrid a suferit a 3-a înfrângere din acest sezon de La Liga. Campioana Spaniei a cedat cu 0-1 în deplasarea cu Espanyol, iar eșecul nu a fost singura veste proastă. Antonio Rudiger s-a accidentat după numai 15 minute și a fost înlocuit. În următoarele două săptămâni și jumătate, echipa lui Ancelotti va avea 3 meciuri de foc, derby-ul cu Atletico din campionat și dubla cu City din UCL.

Mbappe

Credit imagine: Getty Images

Real Madrid a mers la Barcelona pentru duelul cu Espanyol după 5 victorii consecutive în toate competițiile și era mare favorită la victorie, dar echipa lui Ancelotti a făcut un meci modest și a suferit a 3-a înfrângere din actuala ediție de campionat.
Partida a început cum nu se poate mai rău pentru campioana Spaniei, Rudiger ieșind accidentat în minutul 15. Fundașul german a ieșit pe picioarele sale de pe teren, dar îngrijorarea este la cote maxime în tabăra madrilenă, pentru că urmează o serie de meciuri cruciale, iar eventuala sa absență pe termen mediu ar fi o lovitură cruntă pentru "los blancos".
Realul s-a chinuit serios să-și creeze ocazii în primele 45 de minute, starurile din ofensivă fiind ineficiente în fața unei apărări supra aglomerate a gazdelor. Defensiva catalanilor a cedat în minutul 20, dar reușita lui Vinicius a fost anulată pentru un fault făcut de Mbappe la faza respectivă.

Espanyol - Real Madrid 1-0 | "Galacticii" au pierdut 3 puncte mari, înaintea unei perioade de foc

După pauză, Realul a început să pună tot mai multă presiune la poarta lui Joan Garcia, dar goalkeeperul lui Espanyol a fost salvat de bară la un șut al lui Mbappe din minutul 51. Oaspeții au continuat să atace cu toate liniile, dar golul izbăvitor a întârziat. În minutul 75, Rodrygo s-a descurcat minunat în careul advers și a șutat la colțul scurt, dar mingea a lovit bara și apoi a fost reținută de portarul catalanilor.
La câteva minute distanță, Garcia a avut o intervenție excelentă la un șut al lui Mbappe și era clar că norocul e de partea gazdelor. Acest lucru s-a dovedit în minutul 85. La prima acțiune cât de cât periculoasă în jumătatea adversă, Espanyol a deschis scorul. El Halili a centrat perfect pentru Carlos Romero, iar acest l-a învins pe Courtois cu un voleu bine plasat. Realul a încercat să scoată măcar un punct, dar nu a avut luciditate în ultima treime și nu a putut evita eșecul.
S-a terminat 0-1 și Realul a pierdut 3 puncte mari în lupta pentru titlu. Ceva mai devreme, Atletico Madrid a câștigat 2-0 cu Mallorca și este acum la numai un punct distanță de Real, iar cele două rivale din capitala Spaniei se vor întâlni în meci direct, săptămâna viitoare, pe Bernabeu. Și Barcelona poate profita de pasul greșit al Realului. Dacă va câștiga mâine cu Alaves, catalanii vor veni la 4 puncte în spatele liderului. După meciul cu Atletico din runda următoare, Realul se va concentra pe cele două meciuri cu Man City din play-off-ul pentru optimile Champions League, între care va fi și o altă deplasare dificilă, la Mallorca.

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo