Barcelona, la 9 puncte de Real Madrid după victoria cu Espanyol! Lamine Yamal a doborât un nou record

Barcelona a câștigat în această seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, derby-ul cu Espanyol, meci contând pentru cea de-a 31-a etapă din La Liga. Ferran Torres, cu o dublă, Lamine Yamal și Marcus Rashford au adus victoria echipei lui Hansi Flick, care s-a distanțat la 9 puncte în fruntea clasamentului din campionatul Spaniei, profitând de pasul greșit făcut ieri de Real Madrid.

Ferran Torres a marqué contre l'Espanyol.

Credit imagine: Getty Images

Barcelona s-a impus în această seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în derby-ul cu Espanyol, meci contând pentru cea de-a 31-a etapă din La Liga.
Jucătorii lui Hansi Flick, care veneau după un eșec cu 2-0 pe Camp Nou cu Atletico Madrid, în manșa tur a sferturilor de finală din Champions League, au deschis scorul foarte rapid.
În minutul 9, Ferran Torres a înscris cu capul la vinclul din stânga porții, după o centrare perfectă din corner a lui Lamine Yamal. Cei doi au colaborat, peste doar 16 minute, și la cel de-al doilea gol al gazdelor.
În minutul 25, Yamal i-a pasat în careu lui Torres, care l-a învins pe portarul Marko Dmitrovic cu un șut la colțul din stânga jos al porții. Lamine Yamal, care a dat două assist-uri în această seară, a fost la prezența cu numărul 100 în La Liga, fiind cel mai tânăr fotbalist care atinge această bornă, la 18 ani și 272 de zile.
După pauză, Torres a mai trimis o dată mingea în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Peste doar două minute, oaspeții au redus din diferența de pe tabelă. În minutul 56, Pol Lozano a preluat mingea respinsă greșit în careu și a trimis-o precis în stânga porții lui Joan Garcia.
Gazdele nu s-au lăsat egalate, iar în ultimele minute de joc au modificat de încă două ori tabela. Mai întâi, în minutul 87, Lamine Yamal și-a trecut numele pe lista marcatorilor, înscriind în poarta goală, după un șut deviat.
Ulterior, scorul final al derby-ului a fost stabilit în minutul 89, când Marcus Rashford a preluat pasă foarte bună dată de Frenkie de Jong și a șutat la colțul din dreapta jos al porții.
În urma acestui rezultat, Barcelona a ajuns la 79 de puncte în fruntea clasamentului din La Liga, având un avans de 9 puncte în fața lui Real Madrid, care nu a mai câștigat de două etape în campionat. De cealaltă parte, Espanyol se află pe cea de-a 10-a poziție a ierarhiei, cu 38 de puncte.
În următoarea etapă din La Liga, echipa lui Hansi Flick va juca acasă cu Celta Vigo, în timp ce formația lui Manolo Gonzalez o va înfrunta în deplasare pe Rayo Vallecano. Până la aceste partide, Barcelona se va deplasa la Madrid marți seară, pentru returul cu Atleti din sferturile de finală ale Champions League.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo