Manchester United, în sferturile Cupei Ligii Angliei! Victorie pentru echipa lui Ten Hag cu Burnley

Alex Masgras

Actualizat 22/12/2022 la 00:12 GMT+2

Manchester United s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Angliei după victoria cu 2-0 în fața celor de la Burnley. Pentru echipa lui Erik ten Hag au marcat Eriksen și Rashford.

Marcus Rashford

Manchester United s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Angliei. La primul meci oficial după pauza provocată de Cupa Mondială din Qatar, echipa lui Erik ten Hag primit vizita celor de la Burnley, echipă pe care a învins-o cu 2-0.
Cei doi marcatori pentru United au fost jucători care au evoluat la Cupa Mondială din Qatar. Scorul a fost deschis de Christian Eriksen în minutul 27, în timp ce diferența a fost majorată de Marcus Rashford în minutul 57.
Aceasta a fost a doua partidă pentru United în această competiție din acest sezon. În turul anterior, echipa lui Ten Hag a trecut de Aston Villa, scor 4-2, în timp ce Burnley a trecut de Crawley, echipă de liga a patra, scor 3-1.
Mâine seară se va juca pe Etihad partida dintre Manchester City și Liverpool, ultima partidă din faza optimilor de finală.

• Blackburn – Nottingham 1-4
  • Charlton – Brighton 0-0 (4-3 d.l.d.d)
  • Manchester United – Burnley 2-0