Primele două locuri din Championship promovează direct în Premier League în timp ce a treia echipă promovată este stabilită prin play-off între locurile 3-6.
Leeds a revenit pe primul loc în Championship după ce a revenit de la 0-2 pe Elland Road pentru a învinge Millwall cu 3-2. Echipa lui Marcelo Bielsa părea să fie aproape de a patra înfrângere consecutivă în toate competițiile, dar după pauză dubla lui Patrick Bamford și reușita lui Pablo Hernandez au adus cele trei puncte pentru noul lider
Leeds a trecut astfel peste West Bromwich Albion după ce echipa lui Slaven Bilic a pierdut cu 2-1 la Cardiff. Pentru galezi, Callum Paterson a deschis scorul la începutul reprizei secunde pentru ca apoi Charlie Austin să aducă egalarea pentru WBA din penatly. Totuși, lovitura liberă executată perfect de Lee Tomlin a adus victoria pentru Cardiff. Astfel, WBA a ajuns la șapte meciuri fără victorie în Championship și rămâne pe locul doi.
Cum s-a votat în fiecare țară la Balonul de Aur. Olandezii s-au răzbunat pe Messi
ACUM 3 ORE
Pe trei se află Nottingham Forest care s-a apropiat la doar două puncte de WBA după victoria la limită, 1-0, cu Brentford, ocupanta locului cinci. Forest a ajuns astfel la șapte meciuri fără înfrângere, în timp ce Bristol City a adunat trei victorii la rând după succesul cu 1-0 în fața echipei lui George Pușcaș, Reading.
Wayne Rooney a înscris primul său gol pentru Derby, dar echipa sa a pierdut cu 3-2 în fața ultimei clasate, Luton Town. Rooney a deschis scorul în minutul 63 pentru ca apoi Luton să revină prin reușitele lui Pelly-Ruddock Mpanzu și Donervon Daniels. Chris Martin a egalat pentru Derby, dar un minut mai târziu autogolul lui Jayden Bogle a adus prima victorie pentru Luton de pe 7 decembrie încoace.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
CFR Cluj, amendată de UEFA cu 200.000 de euro
ACUM 4 ORE
Clinceni - Dinamo 1-0 | Rednic a reacționat vehement după înfrângerea dură în fața ultimei clasate