Aceasta a fost a șaptea victorie consecutivă și a 10-a partidă fără înfrângere pentru echipa antrenată de Marcelo Bielsa. Scorul era 0-0 la pauză după o primă repriză fără niciun șut pe poartă. Totul s-a schimbat însă după ce centrarea lui Helder Costa a fost deviată în proprie poartă de Jordy de Wijs de la Hull.
După deschiderea scorului, Leeds a controlat partida însă a doua reușită a venit după un contraatac încheiat cu finalizarea impecabilă a lui Ezgjan Alioski.
Edi Iordănescu taie în carne vie după meciul de la Hunedoara! Cum își va pedepsi jucătorii
ACUM 6 MINUTE
Astfel, Leeds a trecut pe primul loc în Championship, cu un punct peste West Bromwich Albion, care are însă un meci în minus. WBA va juca la Wigan miercuri, dar Leeds rămâne la 11 puncte distanță de poziția a treia ocupată de Fulham. În Championship, primele două echipe promovează automat în Premier League în timp ce următoarele patru clasate vor participa într-un turneu de tip play-off.
În acest moment echipele care ocupă poziții de play-off sunt Fulham, Bristol City, Nottingham Forest și Preston.
League Cup
Man United, out din Cupa Ligii! Solskjaer ratează din fașă încă o șansă de a câștiga un trofeu