Legendar! Gigi Buffon, un nou record, la 42 de ani! Ce a reușit portarul italian intrat în istorie

Actualizat 18/10/2020 la 10:18 GMT+3

Andrea Pirlo l-a trimis în teren pe Gianluigi Buffon în meciul dintre Juventus și Crotone, scor 1-1. Portarul legendar al lui Juve a atins un nou record în Serie A.

Gianluigi Buffon

Legendarul portar italian în vârstă de 42 de ani a evoluat asearăpentru a 650-a oară în Serie A. Gianluigi Buffon nu are de gând să se oprească și demonstrează asta pe zi ce trece. El este recordman al partidelor disputate în prima ligă italiană, după ce în iulie l-a depăşit pe Paolo Maldini, care a jucat de 647 de ori. Fără doar și poate, meciul de aseară este unul de neuitat pentru Buffon, chiar dacă Juventus nu a obținut decât o remiză în meciul cu Crotone, scor 1-1, și este pe locul 3 în Serie A.
Echipa lui Andrea Pirlo s-a văzut condusă încă din minutul 12, după un penalty transformat de Simy. Împrumutat în această vară de la Atletico Madrid, Alvaro Morata a restabilit egalitatea în minutul 21, după o pasă a lui Chiesa. Alvaro Morata putea aduce victoria pentru torinezi, dar golul său marcat în minutul 79 a fost anulat după un offside milimetric observat de arbitru cu ajutorul tehnologiei VAR. Important de precizat este că Juventus a jucat în inferioritate numerică din minutul 60, când a fost eliminat Chiesa.