Leo Messi și Inter Miami, OUT din Liga Campionilor CONCACAF! Ironia lui Monterrey după calificare

Dani Morar

Actualizat 11/04/2024 la 11:06 GMT+3

Leo Messi a revenit la Inter Miami după o accidentare, și a marcat în meciul cu Colorado Rapids, dar nu a putut să contribuie la calificarea în semifinalele Ligii Campionilor CONCACAF. Inter Miami a fost eliminată de Monterrey, care s-a impus în dublă manșă.

Lionel Messi

Lionel Messi a jucat, pe 7 aprilie, primul meci de la revenirea pe teren după aproape o lună. Argentinianul a revenit cu gol la Inter Miami, care a remizat în weekend cu Colorado Rapids, scor 2-2.
Messi a fost integralist, alături de Luis Suarez, Busquets și Jordi Alba, dar nu au reușit să întoarcă rezultatul din tur cu Monterrey. Mexicanii s-au impus în prima manșă cu scorul de 2-1, iar returul de pe teren propriu a fost unul chiar mai facil.
Mexicanii l-au ironizat pe Messi. Pe contul oficial al clubului în limba engleză a apărut mesajul "SIUUU", care a fost ulterior șters de cei de la Monterrey.
A fost 3-1 pentru gazde, care au deschis scorul prin Brandon Vasquez. Americanul a profitat de o greșeală uriașă a portarului lui Inter Miami, care a pasat direct la atacantul advers, lăsându-l cu toată poarta goală în față.
S-a intrat cu 1-0 la pauză, iar la 13 minute după fluierul de start al reprizei secunde, German Berterame a marcat un super-gol pentru Monterrey. Argentinianul a primit mingea în marginea careului și a trimis o torpilă sub bara transversală.
Peste doar 6 minute s-a făcut 3-0, iar speranțele lui Inter Miami s-au năruit complet. Golul a venit în urma unei noi erori fatale în apărarea americanilor, iar Berterame a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Jesus Gallardo.
Cum dezastrul nu era complet, Jordi Alba a fost eliminat în minutul 78, după ce a văzut al doilea cartonaș galben, decizie care a răsucit și mai mult cuțitul în rana fanilor echipei patronate de David Beckham.

Singurul gol al lui Inter Miami a venit cu 5 minute înainte de final. Leo Messi a executat o lovitură liberă și și-a trecut în cont un assist după ce l-a servit pefect pe Diego Gomez, care a închis tabela la 3-1.
Messi a fost fără bodyguardul său la acest meci. Yassine Cheuko se afla la marginea terenului, dar la începutul partidei a fost trimis la vestiare. Cel mai probabil, acesta nu avea acreditare să stea în arenă, iar videoul poate fi văzut pe Mexico.as.com.
O fază amuzantă a avut loc la începutul partidei. Messi a fost căpitanul lui Inter Miami și a participat la tragerea la sorți a terenurilor, dar arbitrul central a fost vizibil emoționat și a fost aproape să scape bănuțul aruncat pentru tragerea la sorți.
Specialiștii se întreabă dacă nu cumva este sfârșitului erei Messi – Ronaldo. Ambii au fost eliminați în sferturile Ligii Campionilor pe continentele unde joacă, iar vârsta își spune cuvântul în dreptul fiecăruia.