Sezonul 2020-2021 din Liga a doua începe cu două partide amânate din cauza problemelor legate de infectările cu coronavirus. FCU Craiova 1948 a anunțat că are 6 persoane din cadrul clubului infectate cu COVID, iar partida programată astăzi cu Ripensia Timișoara la ora 15.30 a fost amânată. Pandurii Tîrgu Jiu nu a făcut deplasarea la București pentru meciul cu Metaloglobus, programat în această dimineață de la ora 11. Oltenii au 7 jucători pozitivi cu Covid-19!

Partidele primei etape

Comuna Recea - Csikszereda 0-1 (Bara 30)
Romanian Liga I
OFICIAL | Mihai Iosif primește întăriri! Un fotbalist revine la Rapid după 7 ani
ACUM 11 ORE
CSM Slatina - Dunărea Călărași 0-1 (Vali Alexandru 81)
Metaloglobus - Pandurii (AMÂNAT)
Poli Timișoara - CS Mioveni 0-0
Slobozia - Turris 1-0 (Muscă 91)
Gloria Buzău - Concordia Chiajna 1-1 (Chică-Roșă 4 / Llullaku 14)
ora 15.30 FCU Craiova - Ripensia (AMÂNAT)
Duminică
ora 13 Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Rapid
Luni
ora 17.30 Aerostar Bacău - U Cluj
Marți
ora 19.30 Petrolul - Farul
https://i.eurosport.com/2020/08/29/2873504.png

Liga a 2-a are o nouă față

FRF a schimbat modul de desfășurare în Liga 2. Federația a fpcut un sistem cu play-off și play-out, dar, spre deosebire de Liga 1, nu va fi înjumătățire a punctelor la finalul sezonului regular. Federația a anunțat că se va disputa un singur joc, fiecare cu fiecare, deci 20 de etape în sezonul regular, după care se va intra în play-off și play-out. Este practic o copie a unui sistem practicat acum 5 ani în Liga 1.
Primele 6 echipe, care se vor califica în play-off, își vor păstra punctele întregi, care se vor adăuga celor pe care le vor acumula pe parcursul celor 10 etape. Asta pentru că în play-off se va juca după sistemul tur-retur! Același lucru va fi valabil și în play-out, ultimele 15 grupări vor rămâne cu punctajul acumulat în campionatul normal. Se vor face apoi două serii, dar aici se va disputa un singur meci direct, nu tur-retur.
Primele două clasate din Liga 2 vor promova direct, iar echipele de pe locurile 3 și 4 vor susține meciuri de baraj, tur-retur, cu formațiile clasate pe 13 și 14 din play-out-ul Ligii 1. Din Liga 2 vor retrograda ultimele două clasate din cele două serii de play-out, iar cele care vor fi antepenultimele vor disputa un baraj, tot în dublă manșă: cine câștigă rămâne în liga secundă, cine pierde va retrograda în Liga 3.

Lista transferurilor făcute de echipele din Liga a 2-a

CS Mioveni: Sebastian Ivan (Unirea Bascov, revenire), Fabrizio Constantin (Unirea Bascov, împrumut), Sergiu Negruţ (Turris-Oltul), Alexandru Iacob (Fotbal Club Rapid), Daniel Toma (FCSB, împrumut), Szilard Vereş (AFK Csikszereda), Laurenţiu Marinescu (Petrolul Ploieşti), Iustin Popescu (Chindia Târgovişte)
Turris-Oltul: Florin Matache (Flacăra Horezu), Alexandru Sima, Florin Haită (ambii FC Viitorul, primul împrumut, al doilea prelungire împrumut), Theodor Butoiu, Aurelian Păun (ambii Star Sport Argeş, primul împrumut, al doilea prelungire împrumut), Cristian Puşcaş (AFC UTA Arad), Alexandru Nicola, Romeo Niţă (ambii FCSB, împrumut), Ştefan Blănaru, Ştefan Bărboianu (ambii FC Petrolul Ploieşti)
Rapid: Enrichi Finica (Juniorul 2014, împrumut), Alexandru Pop (ASU Poli), Radu Crişan (AFC Astra, împrumut), Cătălin Ţîră, Mircea Leasă, Daniel Benzar (toţi FC Voluntari), Alin Fică (CFR Cluj, împrumut)
Petrolul: Raul Bucur (AFC Astra, revenire), Joeri Poelmans (Helmond Sport), Sory Diarra (CSM Ceahlăul), Serges Ekollo (AFC Astra), Nir Lax (Hapoel Tel Aviv), Ben Levy (Hapoel Petach Tikva), Valentin Balint (CS Mioveni)
Metaloglobus: Cristian Nedelcovici, Raul Găvîrliţă (ambii AFC Astra, prelungire împrumut), Eduard Vraciu (FC Voluntari), Iulian Răduţă (Progresul Spartac), Omar Kassabji (FC Voluntari, împrumut)
Gloria Buzău: Dragoş Horeboiu (Dinamo), Alexandru Piftor (AFC Botoşani), Cristian Ciobanu (Turris-Oltul), Adi Chica Roşă (AFC Botoşani, prelungire împrumut), Paul Paţurcă (AS Natandi, împrumut), Sergiu Pîrvulescu (Kids Tâmpa, împrumut), Ciprian Petre (CSM Focşani 2007, revenire), Gabriel Nedelea, Cosmin Tucaliuc (FC Viitorul, prelungire împrumut), Alexandru Barna (CSM Ceahlăul, împrumut), Dragoş Lazăr (Viitorul Buzău)
Farul Constanţa: Simon Măzărache (CS Mioveni), Andrei Banyoi (Şoimii Lipova), Mihai Eşanu, Ştefan Fara (ambii Dinamo, împrumut), Vlad Şerbănescu, Aurel Pirciu (toţi FCSB, împrumut), Ştefan Cană (FCSB, prelungire împrumut), Iulian Agachi (FC Viitorul, împrumut), Cosmin Bîrnoi (FC Viitorul), Alexandru Stoica (FC Viitorul, prelungire împrumut), Marius Chindriş (Viitorul Şelimbăr), Florin Bălan (FC Voluntari, împrumut)
Viitorul Pandurii: Vlad Costea (Luceafărul Oradea, împrumut), Alexandru Trancă, Alexandru Krupenschi (ambii Pandurii Lignitul), Goran Paunchichi (AFC UTA Arad)
ASU Poli: Nicolae Şofran (ACS Electrica 1929), Dorin Codrea (ACS Poli, prelungire împrumut), Alexandru Popescu (Universitatea Craiova, împrumut), Stjepan Plazonja (AFC Hermannstadt, împrumut), Claudiu Pamfile (Minaur), Doru Andrei (Comprest GIM), Victor Lolea (CSM Reşiţa)
Dunărea Călăraşi: Teodor Caragea (CSM Reşiţa), Ionuţ Sîrbu (Universitatea Craiova, prelungire împrumut), Mădălin Calu (SCM Gloria Buzău, împrumut), Andrei Mihăiescu (CSA Steaua), Sorin Sava, Marius Fotescu (ambii Axiopolis), Valentin Alexandru (Fotbal Club Rapid), Kamil Wiktorski (MKS Chojniczanka Chojnice), Alexandru Ciucur (AFC UTA Arad)
Ripensia: Yuri Coulibaly (AFC UTA Arad), Haralambie Mociu (Foresta Suceava, revenire)
U Cluj: Gabriel Tamaş (AFC Astra), Andrei Mureşan (CFR Cluj), Daniel Novac (Chindia), Laurenţiu Rus (CSM Reşiţa), Răzvan Horj (CFR Cluj, prelungire împrumut), Alexandru Pop, Robert Neciu (FC Viitorul, prelungire împrumut), Alexandru Negrean (FC Viitorul, împrumut), Vlad Muţiu (AFC Farul), Srdjan Luchin (AFC Hermannstadt), Ioan Filip (Dinamo), Sérgio Ribeiro (UD Oliveirense), Matías Roskopf (Apollon Limassol, împrumut), Mihai Dolghi (Viitorul Cluj, împrumut), Idan Golan (Hapoel Nof HaGalil)
CSM Reşiţa: Robert Boboc (CS Mioveni, împrumut), Alin Ţegle (Universitatea Craiova, prelungire împrumut), Vlad Chera (FC Viitorul, împrumut), Cristian Danci (SCM Gloria Buzău), Alin Dudea (Dinamo, prelungire împrumut), Deivydas Matulevicius (Glentoran FC)
Csikszereda: Claudiu Apro (Ripensia), Norbert Janos (ACSF Comuna Recea), Rareş Takacs (AS FC U Cluj), Juan Bauza (Club Atlético Colón), Raul Palmeş (Honved), Dávid Bor (Paksi SE), Toni Suciu (Puskas FC, împrumut), András Mészáros (ŠKF Sereď, împrumut), Ladislav Rybánsky (Békéscsaba 1912 Előre)
Concordia Chiajna: Ciprian Biceanu (AFC Astra), Baudouin Kanda (AFC Farul), Alexandru Cherecheş (ASU Poli), George Isvoranu (CS Tunari, revenire), Azdren Llullaku (Shakhtyor Soligorsk), Cătălin Alexe, Andrei Hergheligiu (ambii CS Mioveni), Sergiu Arnăutu (Petrolul Ploieşti), Philippe Nsiah (SHB Đà Nẵng), Bogdan Piper (Minaur), Daniel Cîrjan (Bucharest United)
Aerostar: François Yabre, Iulian Anca-Trip (ambii Viitorul Pandurii), Vlad Mihalcea (U Cluj), Bogdan Oteliţă (CSM Ceahlăul, împrumut), Dorin Burlacu (CS Hunedoara), Alin Alecsandru (Bucovina Rădăuţi), Darius Mureşan (FC Viitorul, împrumut), Filip Belciu (CSM Moineşti)
Unirea 04 Slobozia: Richardo Mihalache (Metalul Buzău), Mihai Adăscăliţei (CS Tunari), Alexandru Dinu, Victor Trucă (ambii FCSB, primul prelungire împrumut, al doilea împrumut), Radu Pocol (FC Viitorul, împrumut), Adrian Stoianovici (AFC UTA Arad, prelungire împrumut)
CSM Slatina: Cătălin Preduţ, Andrei Iana (ambii Universitatea Craiova, împrumut), Mihai Demci (Fotbal Club Rapid, prelungire împrumut), Rareş Deta (AFC UTA Arad, prelungire împrumut), Ianis Stoica (FCSB, împrumut), Adrian Bărbuţi-Andrei (Viitorul Dăeşti, revenire), Dumitru Rogoveanu (U Craiova 1948 SA)
U Craiova 1948: Abdelaye Diakité (Menemenspor), Bradley Diallo (Chindia), Marian Anghelina (CS Mioveni), Robert Popa (Flacăra Horezu), Valentin Munteanu, Alexandru Gîţ (ambii SCM Gloria Buzău), Călin Cristea (CSM Reşiţa), Andrea Compagno (SP Tre Fiori), Andrei Ciolacu (Avezzano), Jérémy Huyghebaert (Mouscron), Dragoş Albu (FC Utrecht)
Comuna Recea: Rareş Ispas (CFR Cluj, împrumut), Vlăduţ Popa (Universitatea Craiova), Adrian Bura (Il Calcio Satu Mare), Adrian Micaş, Marius Coman (ambii U Cluj, primul prelungire împrumut, al doilea împrumut), Denis Lihet, David Simion, Florin Cordoş (toţi Minaur)
Romanian Liga I
#BunișiRăi | Radiografia etapei a 8-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
14/09/2021 LA 13:38
Romanian Liga I
Rapid remizează cu UTA la Arad, după ce au avut 2-0! Giuleștenii continuă fără eșec în deplasare
10/09/2021 LA 19:54