Eurosport

Liga 2 | U Cluj și CS Mioveni au încheiat la egalitate! UTA a câștigat derby-ul cu Poli Timișoara

20/10/2019 la 14:04Actualizare 20/10/2019 la 14:06

Etapa a 13-a din Liga a 2-a a continuat astăzi cu alte trei meciuri în care echipele de tradiție au făcut spectacol. U Cluj și CS Mioveni au terminat la egalitate (2-2) meciul de pe Cluj Arena, în timp ce UTA a câștigat derby-ul cu Poli Timișoara. Ripensia Timișoara a oferit scorul etapei, după 7-2 cu penultima clasată, Daco-Getica.

UTA Arad - Poli Timișoara 1-0

UTA s-a impus la limită în derby-ul din Banat împotriva lui Poli Timișoara. Ciprian Rus a reușit unicul gol al confruntării, la începutul reprizei secunde (min 49). Tomozei a fost eliminat după 67 de minute, iar UTA a fost nevoită să reziste în inferioritate numerică pe stadionul "Motorul" din Arad. Poli n-a izbutit să egaleze nici în aceste condiții și a întrerupt seria bună de cinci partide fără înfrângere și cu un singur gol primit. După derby-ul din Vest, UTA va încheia etapa a 13-a pe locul al treilea. Situația nu este la fel de colorată în tabăra timișorenilor, care ocupă poziția a 16-a. Arădenii au trei meciuri mai puțin disputate față de Turris și Mioveni, echipele aflate pe primele două locuri.

U Cluj - CS Mioveni 2-2

Ardelenii s-au văzut conduși de două ori în meciul de pe Cluj Arena. Mioveni a deschis scorul după numai cinci minute, când Coșereanu l-a învins pe Tordai cu un șut la colțul scurt. Echipa lui Adrian Falub a obținut un penalty după pauză (min 51), pe care veteranul Dorin Goga (35 ani) l-a transformat fără emoții. Marian Anghelina a readus-o pe Mioveni în avantaj, cu un șut în vinclu din lovitură liberă. "Șepcile roșii" n-au renunțat la luptă și au stabilit scorul final cu o lovitură de cap excelentă reușită de Victor Dican. U Cluj se află la al patrulea egal din ultimele cinci etape. După meciul cu CS Mioveni, ardelenii au rămas la două puncte sub linia retrogradării. De cealaltă parte, CS Mioveni este lider în Liga a 2-a, cu 27 de puncte acumulate.