UPDATE / Dunărea Călărași - Rapid 3-2
Giuleștenii au început perfect meciul de la Călărași și au deschis scorul încă din primul minut, prin Rareș Ilie. Avantajul minim a fost păstrat până la pauză, dar în startul reprizei secunde gazdele au întors meciul, prin reușitele lui Valentin Alexandru (47) și George Tudoran (51).
Rapid s-a aruncat în atac și a reușit egalarea prin Bogdan Barbu, în minutul 66, dar Dunărea a primit apoi un penalty, transformat cu siguranță de Valentin Alexandru, în minutul 73.
Ruptură totală la Barcelona! Laporta l-a mustrat pe Koeman pentru comportamentul din fața presei
ACUM 35 MINUTE
Finalul a fost un adevărat asediu la poarta călărășenilor, dar lipsa de inspirație a jucătorilor lui Mihai Iosif sau intervențiile portarului gazdelor au păstrat tabela intactă până la final.
Așadar, Rapid nu profită de pașii greșiți ai celor de la Mioveni și Craiova, iar lupta pentru promovare s-a întețit. Giuleștenii rămân totuși pe poziția a 2-a în clasament, una care duce direct în Liga 1. În schimb, Dunărea speră în continuare la o promovare directă, dar nu mai are voie să facă pași greșiți în ultimele 3 etape.

UPDATE / ASU Poli Timișoara - Universitatea Craiova 1948 2-1
Craiova putea promova matematic în Liga 1 dacă se impunea în deplasarea de la Timișoara, dar oltenii au ratat acestă ocazie. Bănățenii au început în forță și în minutul 28 conduceau cu 2-0, după golurile lui Axente și Codrea. Imediat după pauză, echipa lui Trică a revenit în joc, Compagno reducând din diferență în minutul 47.
Oltenii au dominat restul partidei, dar nu au reușit nici măcar să egaleze, astfel că sărbătoarea promovării este deocamdată amânată. Craiova rămâne lider în clasament cu 3 etape înainte de final, dar poate fi egalată de Rapid, dacă gileștenii vor câștiga în deplasarea de la Călărași.
De partea cealaltă, echipa lui Dan Alexa speră să prindă un loc de baraj, fiind momentan pe locul 4, la egalitate cu Dunărea Călărași, care ocupă poziția a 5-a.
Știrea inițială
CS Mioveni se afla pe locul 3 în clasament înaintea acestei etape, iar formația argeșeană avea neapărată nevoie de victorie la Miercurea Ciuc, pentru a spera în continuare la promovarea directă.
Echipa lui Alexandru Pelici a început însă dezastruos meciul din deplasare cu Csikszereda, gazdele deschizând scorul încă din minutul 1, prin Soma Casiadi. Mioveniul a egalat prin Ștefan Blănaru în minutul 37, dar în startul reprizei secunde, Norbert Pinter i-a readus pe ciucani în avantaj.

Liga a 2-a | CS Mioveni, pas greșit în lupta pentru promovare

Mioveniul s-a aruncat în atac și au reușit să scoată in extremis un punct, datorită golului marcat de Mihai Coman în minutul 90+1.
Astfel, CS Mioveni rămâne pe locul 3 în clasament, cu 43 de puncte, cu 3 mai puțin decât Rapid și cu 6 în urma Craiovei, dar primele 2 formații nu au jucat deocamdată în această etapă. O vor face tot astăzi, Craiova în deplasare la Timișoara, iar Rapid pe terenul Călărașiului.
  • 4. Dunărea Călărași 39 de puncte
Edi Iordănescu taie în carne vie după meciul de la Hunedoara! Cum își va pedepsi jucătorii
League Cup
Man United, out din Cupa Ligii! Solskjaer ratează din fașă încă o șansă de a câștiga un trofeu