Liga a 2-a | Rapid a pierdut la Miercurea Ciuc și a ratat ocazia să se apropie de primul loc

Cosmin Cioboata

Actualizat 19/10/2019 la 18:21 GMT+3

S-au încheiat primele meciuri ale etapei a 13-a din Liga a 2-a. Echipa antrenată de Daniel Pancu a pierdut cu 1-0 pe terenul lui Csikszereda după un gol înscris din penalty de Majzik, cu 10 minute înainte de final. Petrolul a bifat al doilea succes pe teren propriu din acest sezon, împotriva Concordiei Chiajna (3-0) și s-a apropiat la un singur punct de podium.

Rapid

Csikszereda M. Ciuc - Rapid 1-0

Rapid n-a fost în cea mai bună formă în meciul de la Miercurea Ciuc și s-a văzut dominată colosal în prima repriză. Nici după pauză n-au dat semne de revenire giuleștenii, care au reușit să câștige derby-ul cu Petrolul din etapa intermediară. Szilard putea deschide scorul pentru Csikszereda în minutul 66, dar șutul său violent s-a oprit în bara transversală. Sylla a fost faultat în careu de Rareș Lazăr cu zece minute înainte de final și a obținut o lovitură de la 11 metri. Majzik a înscris fără emoții și a adus a doua victorie la rând pentru trupa antrenată de Valentin Suciu.
Rapid are două meciuri restante și se află momentan pe locul opt, după 13 etape disputate. De cealaltă parte, Miercurea Ciuc are șanse să rămână pe locul 11, dacă Poli Timișoara va pierde pe terenul lui UTA.
Rapid
Sursa: facebook.com/FCRapid1923oficial

Petrolul - Concordia Chiajna 3-0

După înfrângerea din derby-ul cu Rapid de la mijlocul săptămânii (1-0), echipa lui Flavius Stoican s-a distrat cu Concordia în fața propriilor spectatori. Arnăutu a deschis scorul după o oră de joc, cu un șut din interiorul careului. Hamza l-a servit excelent pe atacantul Petrolului cu o pasă inteligentă printre fundașii ilfoveni. Younes Hamza putea să-și treacă numele pe lista marcatorilor, dar a nimerit doar bara din lovitură liberă.
Gavrilă a dublat avantajul "lupilor galbeni" în minutul 66, cu o reluare acrobatică din careu. Țicu l-a găsit foarte bine cu centrarea, după o cursă splendidă printre doi adversari. Arnăutu a mai punctat o dată în ultimul minut. Apărarea Chiajnei a cedat și a oferit o fază comică, de care atacantul de 29 de ani a profitat și a închis tabela. A fost a șasea victorie reușită în acest sezon de Petrolul, care urcă provizoriu pe locul cinci.
Liga 2 - etapa 13
Sursa: facebook.com/official.fcpetrolul

Turris, în cădere liberă cu Bratu pe bancă

Fostul lider Turris s-a încurcat din nou și a ajuns la a treia partidă fără victorie, după înfrângerea cu Dunărea Călărași (3-2). La pauză, tabela arăta 3-0 pentru Dunărea, apoi a urmat o revenire promițătoare a jucătorilor lui Florin Bratu. Turris n-a reușit să înscrie însă și golul egalizator și a ratat șansa să revină pe prima poziție în liga secundă. Metaloglobus a urcat cel puțin pentru moment pe locul al treilea, după victoria cu CSM Reșița (1-0). Claudiu Herea a înscris golul victoriei din penalty, în prelungirile partidei. Sportul Snagov a reușit prima victorie din acest sezon, la finalul unui meci spectaculos cu Pandurii (3-2).
Meciurile din Liga a 2-a continuă astăzi, de la ora 16:00, când Rapid o va întâlni în deplasare pe Csikszereda M. Ciuc. Dacă se va impune la Miercurea Ciuc, echipa lui Daniel Pancu poate urca pe locul al treilea. Pentru acest lucru, UTA ar trebui să se încurce în meciul cu rivala Politehnica Timișoara, mâine de la ora 11:00.