La debutul ca antrenor al Rapidului, Adrian Iencsi a avut parte de un start perfect. Antonio Sefer a deschis scorul în minutul 7 printr-un șut perfect.
Același mijlocaș al Rapidului a avut o șansă uriasă 8 minute mai târziu. Sefer a scăpat singurul cu portarul Bodea și l-a nimerit pe acesta.
Moral bun la Rapid, chiar și după pașii greșiți din Liga 1: "Față de alte echipe, noi jucăm fotbal!"
ACUM 10 ORE
Rapidistul Drăghiceanu a făcut o faza frumoasă în minutul 28, dar noua achiziție Țâră nu a putut relua către poartă.
Repriza secundă de pe noul stadion din Târgu Jiu a început excelent pentru rapidiști. Șutul lui Drăghicianu a fost respins în față de Bodea, dar Hlistei nu a reușit să ajungă primul și portarul gorjenilor s-a redresat.
Noua echipă a lui Stoican, Viitorul Pandurii a primit un penalty în minutul 57. Daniel Paraschiv a obținut lovitura de la 11 metri și tot el a egalat. Imediat după ce a provocat penaltyul, puștiul Pănoiu a fost schimbat de către Iencsi.
La 6 minute după golul de 1-1, Sefer a fost faultat în careu și Hlistei l-a invins pe Bodea.
Gazdele au ratat în minutul 75 o ocazie mare. Portarul Rapidului Drăghia a fost surprins de o minge trimisă pe spate de Dragu. Eroul rapidiștilor, Sefer a respins din câțiva metri o minge care se ducea către poarta goală.
Minutul 89, Daniel Benzar a scăpat singurul cu portarul, dar fostul atacant de la FCSB nu a reușit să finalizeze. Portarul gorjenilor Bodea a evitat golul 3 al giuleștenilor.
Până la urmă, Daniel Benzar a reușit să înscrie în minutul 95 golul care o urcă pe primul loc pe Rapid. S-a terminat 3-1 pentru echipa lui Iencsi.

Echipele de start

Viitorul Pandurii: Bodea – Ciul, Băican, Misăraș, Chiorean – Prejmerean, Paunchici – Gîrbiță, Dragu, Bădăuță – Rusu
Rezerve: Moga, Trancă, Mitrică, Costea, Ludușan, Paraschiv, Cioiu, Chiorean, Chelariu
Antrenor: Flavius Stoican
Rapid: Drăghia – Voicu, Crișan, Manole, Goge – Lazăr, Sefer, Pănoiu – Drăghiceanu, Țîră, Hlistei
Rezerve: Tătaru, Mocioacă, Leasă, Ilie, Dulca, Benzar, Jorza, Fică, Pop
Antrenor: Adrian Iencsi

Prima etapă, Liga a doua

Sâmbătă
Comuna Recea - Csikszereda 0-1 (Bara 30)
CSM Slatina - Dunărea Călărași 0-1 (Vali Alexandru 81)
Metaloglobus - Pandurii (AMÂNAT)
Poli Timișoara - CS Mioveni 0-0
Slobozia - Turris 1-0 (Muscă 91)
Gloria Buzău - Concordia Chiajna 1-1 (Chică-Roșă 4 / Llullaku 14)
FCU Craiova - Ripensia (AMÂNAT)
Duminică
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Rapid 0-1 (Sefer 8)
Luni
ora 17.30 Aerostar Bacău - U Cluj
Marți
ora 19.30 Petrolul - Farul
Sancțiune importantă pentru Rapid după incidentele de la meciul cu Gaz Metan Mediaș