U Cluj - Petrolul Ploiești 4-0

U Cluj a câștigat la scor derby-ul cu Petrolul (4-0), în prima partidă jucată pe “Cluj Arena” în acest sezon. După o primă repriză fără goluri, echipa antrenată de Cristi Dulca a deschis scorul prin Gavra în minutul 51. Florescu a înscris și el din penalty (min 76), iar Taub și Burghele au stabilit scorul final în ultimele minute ale partidei. A fost a doua victorie a lui U Cluj în acest sezon, după victoria cu Sportul Snagov. După succesul cu Petrolul, ardelenii au urcat pe locul 16, la două puncte sub linia retrogradării. De cealaltă parte, Petrolul continuă criza din acest debut de campionat. Jucătorii lui Flavius Stoican s-au încurcat și etapa trecută cu ultima clasată Sportul Snagov, după ce ilfovenii au egalat în ultimul minut, chiar pe “Ilie Oană”. Petrolul rămâne la jumătatea clasamentului, cu numai 11 puncte și cu 10 goluri încasate.

Pandurii - UTA Arad 2-5

Unul dintre cei mai buni străini din Liga 1 ar putea ajunge să joace în naționala României
12/01/2022 LA 15:24
UTA a învins fără emoții în deplasarea cu Pandurii (2-5), după un meci cu șapte goluri. După 17 minute, arădenii conduceau cu 2-0 grație reușitelor lui Alex Ioniță, venit de la Sportul Snagov în această vară. Pandurii a redus din diferență imediat după pauză prin Popescu (min 47), apoi UTA a mai punctat de două ori. Ciprian Rus a marcat și el o “dublă”și a ajuns la 6 goluri în acest sezon. Gorjenii au mai punctat odată în minutul 68, dar tot jucătorii lui Adrian Mihalcea au avut ultimul cuvânt. Buhăcianu a stabilit scorul final (2-5) după reușita din minutul 73. După victoria cu Pandurii, UTA a urcat pe locul doi, la egalitate de puncte cu SCM Buzău, Rapid și CS Mioveni (16p). Gorjenii au o singură victorie în acest sezon și ocupă penultimul loc.

Rapid - SCM Buzău 3-2

Rapid a câștigat în “Regie” cu SCM Buzău după un meci spectaculos. Buzău a înscris prima în minutul 10, după o fază haotică în careul giuleștenilor. După numai opt minute, Cătălin Hlistei a egalat pentru echipa lui Daniel Pancu și a stabilit scorul pauzei (1-1). Tot jucătorii antrenați de Ilie Stan au început mai bine și a doua reprizăși au marcat pe contra-atac, prin Valentin Munteanu (min 52). Finalul de partidă i-a aparținut Rapidului. Cei doi jucători U21, Drăghiceanu și Sefer au întors scorul în numai 20 de minute. Rapid se află acum pe locul cinci în Liga a 2-a, la egalitate de puncte (16) cu UTA Arad, SCM Buzău și CS Mioveni.

• 6. Mioveni 13p
Cum arată 11-le ideal al stranierilor din Liga 1! Cei de la Botoșani și Voluntari domină echipa
09/01/2022 LA 14:41
Rapid încearcă lovitura iernii în Liga 1! Giuleștenii vor un jucător cu 25 de selecții la națională
07/01/2022 LA 19:48