Metaloglobus - Rapid 0-0

Rapid n-a reușit să câștige meciul cu Metaloglobus, disputat pe terenul Concordiei Chiajna. Cu fostul jucător rapidist Ovidiu Herea pe teren, Metaloglobus a rămas în 10 oameni după eliminarea portarului Nedelcovici din minutul 13. Giuleștenii au pus presiune în mod constant la poarta noului intrat Gavrilaș, dar n-au reușit să deschidă scorul. Sefer, Crețu și Hlistei au avut câteva ocazii uriașe să dea lovitura la Chiajna, dar Gavrilaș a păstrat poarta curată cu niște intervenții senzaționale. La Rapid a debutat și mijlocașul uruguayan Facundo Piriz, care a fost prezentat la echipa giuleșteană ieri dimineață.

UTA Arad - Daco-Getica București 6-0

CSU Craiova - Rapid 1-0 | Oltenii au obținut o victorie mare în primul deby din Liga 1 al anului
22/01/2022 LA 20:02
Scorul etapei a fost stabilit la Arad, unde UTA a trecut cu 6-0 de Daco-Getica. Valentin Buhăcianu a fost vedeta partidei, după ce atacantul de 25 de ani a înscris patru goluri. UTA a rămas la numai trei puncte în spatele liderului Turris, pe locul al doilea, cu un meci mai puțin disputat. Daco-Getica a ajuns la a cincea înfrângere consecutivă în campionat și a coborât pe locul 18.

FC Argeș - Turris T. Măgurele 3-2

Turris a suferit prima înfrângere din Liga a 2-a, pe terenul lui FC Argeș. La finalul partidei, antrenorul clubului din Măgurele, Erik Lincar, și-a anunțat demisia. Oaspeții au deschis scorul în minutul 6, apoi argeșenii au primit două lovituri de la 11 metri. Buhăescu le-a transformat pe amândouă și a adus echipa lui Nicolae Dică în avantaj. Liderul Turris a egalat în minutul 87, dar tot FC Argeș a avut ultimul cuvânt, prin Motroc, care a marcat în prelungirile meciului. Turris T. Măgurele a fost eliminată și din Cupa României, după ce a pierdut meciul cu Academica Clinceni (2-3) de săptămâna trecută.

Petrolul Ploiești - CS Mioveni 0-0

Petrolul a continuat seria neconvingătoare din Liga a 2-a și a remizat în fața lui CS Mioveni (0-0). A fost al treilea meci pe teren propriu în care echipa lui Flavius Stoican nu reușește să câștige în campionat, din tot atâtea meciuri posibile. De cealaltă parte, CS Mioveni a ajuns la al patrulea egal consecutiv și rămâne la cinci puncte în spatele liderului Turris. Ploieștenii se află la mijlocul clasamentului, pe locul 11, mai aproape de retrogradare decât de promovare.

• 6. FC Argeș 16p
Se reia Liga 1! FCSB - CFR Cluj, derby-ul etapei a 22-a! Cum arată clasamentul competiției
20/01/2022 LA 07:22
Dezvăluirea tulburătoare a unui fost rapidist despre cum a ajuns după gratii: "Trăgeam când jucam"
19/01/2022 LA 07:27