U Cluj - Ripensia Timișoara 1-1

U Cluj a început cu avânt partida de pe teren propriu și a avut prima mare ocazie după șutul în bară al lui Rafael Miranda. După acea fază, jocul s-a mutat la cealaltă poartă și Ripensia a deschis scorul pe Cluj Arena în minutul 26. Albert Voinea a săltat mingea peste portar și a reluat-o apoi cu capul în poarta goală. Ardelenii au egalat în minutul 81. Dican s-a aflat la capătul unei centrări reușite de Florescu. Mijlocașul lui "U" a trimis cu capul pe spate, direct în colțul porții. Tot echipa antrenată de Adrian Falub a avut ultimul cuvânt de spus, dar fără să schimbe scorul de pe tabelă. În minutele de prelungire, veteranul Dorin Goga (35 ani) a rămas singur cu portarul, dar n-a reușit să-l învingă. După egalul cu Ripensia, U Cluj a ajuns prima sub linia retrogradării.

Pandurii - Petrolul Ploiești 0-1

Rapid încearcă lovitura iernii în Liga 1! Giuleștenii vor un jucător cu 25 de selecții la națională
07/01/2022 LA 19:48
După trei partide fără victorie, Petrolul a reușit să plece cu cele trei puncte de pe terenul celor de la Pandurii. Pe terenul sintetic de lângă noul stadion al gorjenilor, echipa lui Flavius Stoican a deblocat tabela cu ajutorul autogolului lui Gabriel Oiță. Hamza a fost jucătorul cu centrarea pe care fundașul de la Pandurii a respins-o în proprie poartă. Cu un meci mai puțin disputat, Petrolul se află pe locul nouă și se pregătește de derby-ul cu Rapid de peste două etape.

Turris T. Măgurele - Gloria Buzău 2-1

Liderul Turris a câștigat ultimul meci din etapa a 10-a, contra Gloriei Buzău. Cu Florin Bratu proaspăt instalat pe banca tehnică, echipa din Măgurele a obținut un penalty în minutul 22, dar portarul Dragoș Balauru a apărat execuția slabă a lui Cristi Ciobanu. Turris a deschis scorul după pauză, prin Silviu Pană, după pasa excelentă a lui Sergiu Negruț. Gloria Buzău a egalat în minutul 77. Dragoș Huiban a reluat cu capul o centrare, iar mingea a fost deviată de Cristi Bud peste propriul portar. Turris a dat lovitura în prelungirile partidei, după ce Ionuț Voicu a profitat de ieșirea hazardată a lui Balauru. S-a terminat 2-1 pentru Turris, care rămâne în vârful Ligii a 2-a, la cinci puncte deasupra locului secund.

• 6. FC Argeș 16p
Cum arată top 10 cei mai valoroși jucători U21 din Liga 1! FCSB, Craiova și Farul domină clasamentul
28/12/2021 LA 15:17
2021 în sport | Prăbușirea fotbalului din România! Cum ne-am descurcat în meciurile internaționale
24/12/2021 LA 14:41