Barcelona s-a distrat cu Napoli în debutul meciului de pe Camp Nou, reușind să deschidă scorul după 10 minute. Lenglet a marcat cu capul după un corner executat de Rakitic. A fost primul gol marcat de fundașul francez în UEFA Champions League, pentru trupa pregătită de Quique Setien.
Leo Messi și-a început recitalul de acțiuni personale în minutul 23, când a reușit să dubleze avantajul catalanilor. Starul argentinian a trecut printre 2 adversari, a rămas cu noroc în controlul mingii, apoi l-a învins elegant pe goalkeeper-ul lui Napoli, cu un șut din câțiva metri de poartă.
Dinamo și FCSB, cele mai tinere echipe din Liga 1! Care sunt cele mai mici medii de vârstă din lume
IERI LA 12:27
Napoli este a 35-a "victimă" a lui Messi în Champions League.
Messi a reușit să marcheze din nou în minutul 30, însă reușita a fost anulată pe motiv de henț. Tot Leo Messi s-a aflat în prim-plan înainte de pauză, când a obținut un penalty după un contact cu uriașul Koulibaly. Fundașul lui Napoli a degajat în picorul lui Messi, după ce argentinianul a intrat excelent în fața sa, în careul italienilor.
Luis Suarez a transformat impecabil în minutul 45+1, cu un șut la vinclu. A fost golul cu numărul 25 pentru Suarez în Champions League: unul pentru Ajax și 24 pentru Barcelona. Atacantul catalanilor este al doilea jucător uruguayan care atinge această bornă, după Edinson Cavani, fostul vârf al lui PSG.
Insigne a reușit să reducă din diferență în minutul 45+5, tot din lovitură de la 11 metri. Rakitic a faultat în careu, iar centralul a dictat penalty. Atacantul lui Napoli a transformat fără emoții, păcălindu-l pe Ter Stegen.
Repriza secundă a fost lipsită de goluri, iar Barcelona s-a calificat cu scorul de 4-2 la general, după 1-1 în tur și 3-1 în retur.

Bayern Munchen - Chelsea 4-1. Lewandowski, 2 goluri și 2 pase decisive

Aflată la adăpostul succesului cu 3-0 din turul de pe Stamford Bridge, Bayern Munchen a câștigat fără emoții și duelul din Germania, după o nouă seară în care Robert Lewandowski a strălucit. Polonezul și-a trecut în cont 2 goluri și 2 assist-uri în meciul cu formația pregătită de Frank Lampard, ajungând la o bornă impresionantă. Atacantul lui Bayern a marcat golul cu numărul 13 în stagiunea curentă din UEFA Champions League.
În afară de Cristiano Ronaldo și Leo Messi, doar alți 2 jucători au reușit să înscrie cel puțin 12 goluri într-o singură stagiune din prestigioasa competiție - Ruud van Nistelrooy și Mario Gomez.
Lewandowski a deschis scorul din penalty în minutul 10, apoi a pasat decisiv la reușita lui Perisic, 14 minute mai târziu. Hudson-Odoi a reușit să reducă din diferență în minutul 28, dar Ovidiu Hațegan, centralul partidei, a anulat golul pe motiv de offside, după intervenția arbitrajului VAR. Tammy Abraham a reușit în cele din urmă să înscrie pentru Chelsea înainte de pauză, iar la pauză s-a intrat cu 2-1.
Tolisso a dus scorul la 3-1 în minutul 76, după un nou assist oferit de Lewandowski. Polonezul a stabilit scorul final în minutul 84, când a reluat cu capul centrarea expediată de Odriozola. S-a încheiat 4-1 (7-1, la general), iar Bayern Munchen s-a calificat în sferturi, unde o va întâlni pe Barcelona.
De menționat este că Bayern a devenit prima echipă din UEFA Champions League (formatul actual) care reușește să câștige primele 8 meciuri dintr-o campanie. Bavarezii au marcat de 31 de ori, au primit 6 goluri și au încheiat 4 meciuri fără să încaseze vreun gol.
UEFA Champions League | Iată cum arată tabloul final al sferturilor de finală:
  • Atalanta vs PSG (12 august)
  • RB Leipzig vs Atletico Madrid (13 august)
  • Barcelona vs Bayern Munchen (14 august)
  • Manchester City vs Lyon (15 august)
Iată cum vor arăta duelurile din semifinalele UEFA Champions League:
  • RB Leipzig/Atletico Madrid vs Atalanta/PSG
  • Manchester City/Lyon vs Barcelona/Bayern Munchen
Cât de greu este să fii antrenor în Premier League? Doar Espirito Santo îl mai salvează pe Nuno
IERI LA 11:32
Abramovich, gata de cea mai mare nebunie: un sfert de miliard de euro pentru transferuri "la pachet"