Fără îndoială Manchester City are destinul în propriile mâini și cel mai probabil se va califica – mai este nevoie de un singur punct. Însă felul în care echipa a căzut după pauză ar trebui să îi ridice semne de întrebare lui Pep Guardiola.
Spaniolul a decis să nu riște și după ce Ederson s-a accidentat ușor la pauză, l-a schimbat pentru a-l introduce pe Claudio Bravo. Urmarea? Bravo a primit golul la primul șut pe poartă. Nu avea să fie seara lui City.
Guardiola a făcut cinci schimbări în primul ”11” față de meciul cu Southampton și a decis să îi lase pe bancă pe John Stones și Sergio Aguero. Logica este simplă – urmează un meci crucial cu Liverpool în campionat iar turul de pe Etihad, încheiat 5-1 pentru englezi, nu a indicat neapărat vreun pericol.
Planul lui Newcastle, dezvăluit! Suma uriașă pe care o vor cheltui șeicii în perioada de mercato
Deși City a dominat prima repriză, scorul la pauză a fost doar 1-0. Spun ”doar” pentru că fix înainte de sfârșitul primei reprize, Gabriel Jesus a ratat cu o lejeritate extraordinară un penaltycare ar fi putut să schimbe cu totul economia jocului. Brazilianul nu a înscris, Ederson a fost schimbat la pauză, Bravo a intrat și a primit gol la primul șut pe poartă.
De aici încolo Atalanta a preluat controlul iar ritmul rapid al paselor gazdelor i-a destabilizat pe elevii lui Guardiola. Iar în minutul 81 Claudio Bravo s-a gândit că situația nu e destul de complicată așa că ia roșu. Numai că City nu doar că rămăsese în 10 oameni. Nu mai aveau portar! Guardiola l-a trimis pe Walker pe teren.
Și pentru că așa-i în fotbal, după eliminarea lui Bravo, Atalanta s-a cumințit și nu a mai pus probleme. Cu toate acestea, City a cedat total inițiativa după pauză iar acest lucru trebuie să îl îngrijoreze pe Guardiola, mai ales în perspectiva meciului cu Liverpool de duminică de la 18:30, transmis în direct pe Eurosport 1.
Everton - Liverpool, meci de totul sau nimic pentru Rafa Benitez. Situaţia incredibilă în care este
30/11/2021 LA 11:55
"Balonul de Aur 2021, o insultă pentru Salah!". Englezii nu pricep cum Mo a putut termina sub CR7
30/11/2021 LA 10:30