Chelsea și Barcelona au fost protagonistele unui meci memorabil în primăvara anului 2009. Cele două echipe s-au întâlnit pe Stamford Bridge, în returul semifinalelor UEFA Champions League. Partida tur s-a încheiat fără goluri, scor 0-0, iar soarta calificării s-a decis în duelul de la Londra.
Michael Essien a deschis scorul în minutul 9, iar Chelsea, pregătită la vremea respectivă de Guus Hiddink, visa la finala UEFA Champions League. Londonezii au mai primit o veste bună în minutul 66, când Eric Abidal, fundașul Barcei, a fost eliminat.
Cu toate acestea, deznodământul de pe Stamford Bridge avea să fie unul de coșmar pentru Chelsea. Andres Iniesta a dat lovitura în minutul 90+3, iar Barcelona s-a calificat în ultimul act.
Liga Campionilor UEFA
BREAKING NEWS: Le Parisien anuță că Zidane negociază cu PSG
25/11/2021 LA 12:29
Jucătorii lui Hiddink au "explodat" după meci, acuzând greșelile grave de arbitraj ale brigăzii conduse de norvegianul Tom Henning Ovrebo. Chelsea a acuzat că nu i-au fost acordate 4 penalty-uri, după mai multe faulturi și hențuri comise de catalani în propriul careu.

Ce s-a întâmplat în vestiarul lui Chelsea, după meciul controversat cu Barcelona, din 2009: "Zburau obiecte peste tot!"

Meciul de pe Stamford Bridge a rămas în istoria fotbalului, după ce Didier Drogba, atacantul lui Chelsea, a oferit o replică acidă în direct, la interviul de la finalul partidei. "Este o rușine nenorocită!", a spus ivorianul, făcând referire la maniera de arbitraj a lui Ovrebo.
Complet scoși din sărite, jucătorii lui Chelsea au "explodat" după eliminarea din Champions League. La 12 ani de la memorabilul meci, John Obi Mikel a povestit ce s-a întâmplat în vestiarul londonezilor.
Mijlocașul nigerian, în prezent la Stoke, a rămas pe banca de rezerve până la final, apoi a fost martorul unei dezlănțuiri din partea colegilor săi acaparați de o furie incredibilă.
"S-a declanșat haosul în tunel și în vestiar, la finalul meciului. Sticle și alte obiecte zburau peste tot. Mesele erau distruse, iar toată lumea țipa. Unii ar putea spune că o astfel de atmoseră era obișnuită după înfrângerile lui Chelsea.
Nu știu dacă e adevărat, dar pot să spun că înfrângerea cu Barcelona a fost pur și simplu inacceptabilă. A fost o noapte complet nebună. Drogba a înnebunit pe teren, apoi a continuat și în afara lui", a povestit John Obi Mikel, pentru The Athletic.

Ovrebo și-a recunoscut greșelile uriașe din Chelsea - Barcelona 1-1: "Mi-aș fi dorit să am VAR"

Jucătorii lui Chelsea l-au urmărit pe teren pe centralul Tom Henning Ovrebo după fluierul de final, cerându-i vehement explicații pentru cele 4 penalty-uri neacordate.
10 ani mai târziu, în 2019, Ovrebo a vorbit despre partida de pe Stamford Bridge și a recunoscut că a luat mai multe decizii neinspirate în acea seară. Arbitrul norvegian și colegii săi au avut nevoie să fie escortați de poliție la plecarea din Anglia:
"Mi-aș fi dorit să beneficiez de ajutorul tehnologiei VAR în acea seară. La finalul primei reprize, eu și asistenții mei simțeam că deținem controlul asupra meciului. Însă la final, sentimentul respectiv dispăruse complet. Când am ajuns în vestiarul arbitrilor, mi-am spus în gând: <În regulă, Tom Henning. Nu a fost cea mai bună seara a ta>.
Trebuie să recunosc că fiebeam pe dinăuntru. Abia când am ajuns în vestiar mi-am dat seama cât de controversat a fost meciul. Într-un interval de numai două ore, m-am transformat dintr-un arbitru respectat în cel mai mare clovn din fotbalul internațional", a spus Tom Henning Ovrebo, pentru revista Panenka.
După semifinala controversată în fața lui Chelsea, Barcelona a întâlnit-o în finală pe Manchester United. Catalanii s-au impus în duelul de la Roma, scor 2-0, grație golurilor înscrise de Samuel Eto'o și Lionel Messi.
Simeone, după al 6-lea rezultat negativ în 8 meciuri: "Sunt mai optimist ca niciodată"
25/11/2021 LA 10:04
PSG e "casa groazei". Statistica rușinii: niciodată în istorie nu s-a mai întâmplat ceva similar
25/11/2021 LA 09:03