CFR Cluj, fotbal și atitudine de Liga Campionilor
Pentru CFR Cluj, meciul cu Celtic a scos la iveală mai multe aspecte. Cel mai important fapt, tăria de caracter a jucătorilor clujeni, care s-au văzut de două ori conduși de adversari, însă nu s-au repliat, au continuat să atace, să-și creeze spații pe linia mediană și ocazii în atac, iar grație consistenței lor au izbutit să obțină calificarea mult râvnită.
Campioana României, calificare de vis după o misiune de coșmar
Denis Alibec, dorit în Turcia și Rusia! Ce le-a transmis șefilor de la CFR Cluj
IERI LA 11:01
Celtic, susținută din tribune de zeci de mii de fani, a fost pur și simplu anihilată de CFR Cluj chiar pe teren propriu. Echipa lui Dan Petrescu nu a fost considerată pentru nici măcar o clipă echipa mai bună, care ar putea să le pună probleme scoțienilor, însă ardelenii au demonstrat că pot juca un fotbal inteligent, că pot evolua la un nivel foarte înalt. Astfel, campioana României a reușit să producă minunea pe terenul lui Celtic Glasgow și este în play-off-ul Ligii Campionilor, acolo unde o va întâlni pe campioana Cehiei, Slavia Praga, o echipă uriașă, de tradiție, un adversar redutabil.
FLUIER FINAL! CALIFICARE SENZAȚIONALĂ OBȚINUTĂ DE CFR CLUJ
CFR Cluj reușește o calificare incredibilă pe terenul lui Celtic. 4-3 pentru ardeleni, care au părut eliminați de mai multe ori în acest duel în care foarte puțini le dădeau vreo șansă. Șapte goluri, o primă repriză dominată de CFR, o a doua repriză guvernată de spectacol și ocazii de senzație.
Min 96
GOOOOOOOOOOOL CFR CLUUUJ! GOOOOL George Țucudean! CFR CLUJ îngenunchează Celtic Glasgow chiar pe terenul scoțienilor!
Min 94
Celtic primește o lovitură de la colț! Christie va executa, dar scoțienii nu mai sunt lucizi și scapă mingea în afara terenului!
Min 90
Nervii sunt întinși la maxim! De la margine se arată șase minute de prelungire! Celtic forțează, CFR trage de rezultat.
Min 87
Arlauskis trage de timp și vede imediat cartonașul galben! Lennon face și el ultima schimbare: iese Brown, intră Bayo.
Min 84
Dan Petrescu efectuează și ultima schimbare la CFR Cluj: iese Omrani și intră Mureșan.
Min 83
Lennon face și el a doua schimbare la Celtic: iese Ntcham, intră Griffiths.
Min 80
GOOOOOOOOOOL CFR!!! 3-3! Incredibil meci pe Celtic Park! Omrani face dubla și devine, așa cum anticipa Bogdan Mara înaintea meciului, eroul meciului!
Min 78
Dan Petrescu face a doua schimbare la CFR: intră Păun în locul lui Aurelio.
Min 77
Iese Mikey Johnston de la Celtic, în locul lui intră pe teren Lewis Morgan.
Min 76
GOL Celtic! 3-2! Christie înscrie și el din centrarea lui Edouard, iar Celtic preia din nou conducerea.Meci absolut nebun pe Celtic Park!
Min 73
GOOOOOOOOOOOL CFR! 2-2!Omrani transformă lovitura de la 11 metri și resuscitează șansele de calificare ale clujenilor! La acest scor, echipa lui Dan Petrescu se califică mai departe!
Min 71
CFR beneficiază de o lovitură de colț. Bordeianu execută, iar Brown comite un henț URIAȘ! Este PENALTY pentru CFR!
Min 69
În atmosfera nebună creată de fanii lui Celtic, CFR suferă tot mai mult, este limpede că defensiva ardelenilor rezistă cu greu în fața asediului scoțienilor la poarta lui Arlauskis.
Min 66
Pericolul trece din nou pe lângă clujeni. Edouard se găsește iar într-o poziție excepțională, șutează puternic spre poarta lui Arlauskis, dar balonul trece pe lângă.
Min 63
Ciprian Deac primește și el un cartonaș galben.
Min 61
GOL Celtic! 2-1! Elhamed pasează inteligent, Odsonne Edouard marchează și aduce din nou avantajul de partea scoțienilor. Defensiva clujeană suferă, iar eficiența din atac a scăzut dramatic. Indiferent de ce va urma, este sigur faptul că nu vor exista două reprize de prelungire.
Min 59
McGregor primește balonul în careul advers, însă trimite pe lângă poarta lui Arlauskis. CFR scapă de presiunea crescândă a echipei scoțiene.
Min 55
Suporterii lui Celtic simt momentul bun traversat de echipa lor de suflet și devin din ce în ce mai gălăgioși! Atmosfera de pe Celtic Park este cu adevărat impresionantă!
Min 53
Omrani șutează cu putere de la marginea careului, dar portarul lui Celtic respinge și scapă de pericol. Ardelenii nu reușesc să înscrie.
Min 51
GOL Celtic! Forrest restabilește egalitatea pe Celtic Park! La acest scor, echipa calificată se va decide la loviturile de departajare!
Min 47
Celtic forțează și se îndreaptă cu multă viteză spre jumătatea adversă. Arlauskis are două intervenții fantastice și scoate mingea chiar de pe linia porții!
Min 46
George Țucudean își face apariția pe teren! El îl va înlocui pe Rondon, care primise în prima repriză un cartonaș galben. Dan Petrescu nu riscă nimic. Începe repriza secundă!
22:45
Celtic a avut 57% posesie în prima repriză și un singur șut pe poartă față de două trimise de clujeni. Scoțienii au avut șapte ocazii de gol, însă fără a reuși să trimită mingea în poarta lui Arlauskis, care a avut câteva intervenții foarte bune în primele 45 de minute. Celtic a beneficiat de 13 lovituri libere, în timp ce CFR a primit doar 6.
Min 47
Pauză pe Celtic Park. CFR intră la vestiare cu avantaj și cu posibilitatea tot mai clară de a se califica în play-off-ul Champions League (scor 2-1 la general). Per total, o primă repriză excelentă reușită de clujeni, care au atacat eficient și s-au apărat extrem de bine.
Min 45
Aurelio centrează spre poarta adversă încercând să-l găsească pe Deac, dar acesta din urmă nu ajunge la minge, iar Celtic primește repunere din propriul careu. De la margine se arată două minute de prelungire pentru prima repriză a partidei dintre Celtic și CFR.
Min 41
Elhamed vede și el imediat cartonașul galben după ce îl faultează pe Omrani.
Min 40
Rondon îl faultează pe Elhamed și vede primul cartonaș galben al partidei!
Min 38
Forrest se apropie de poarta adversă și șutează puternic pe jos, dar mingea iese în afara terenului.
Min 35
Forrest este faultat de Rondon. Fotbalistul CFR-ului este avertizat verbal de arbitrul din Letonia, Cletic primește posesia.
Autorul scoțian Mark Eglinton se întreabă pe Twitter ce nevoie mai are de aplicația care îmbătrânește atâta timp cât poate urmări meciul Celtic – CFR Cluj.
Min 34
Edouard ajunge într-o poziție perfectă în fața porții lui Arlauskis, dar trimite mult peste. CFR scapă de un nou atac al scoțienilor.
Min 30
Djokovic șutează puternic cu ocazia unei lovituri libere de la distanță, iar Bain respinge incredibil cu piciorul chiar din fața porții! CFR caută golul 2 și încearcă să-și facă propriul ,,paradis” pe Celtic Park.
Min 27
GOOOOOOOOL CFR CLUJ! GOOOL Ciprian Deac! Omrani centrează în careu, iar Deac deschide scorul cu o frumoasă lovitură de cap: bară-gol, iar la acest scor, CFR se califică în play-off-ul Ligii Campionilor!
Min 25
CFR Cluj tremură la ocazia adversarilor scoțieni! Johnston șutează puternic din marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Arlauskis.
Meciul dintre Celtic și CFR se află în trending în Marea Britanie!
Min 23
Camora îl faultează pe Christie la marginea terenului, iar arbitrul acordă posesia scoțienilor, care se grăbesc spre poarta lui Arlauskis, însă fundașii clujeni sunt atenți și îndepărtează pericolul.
Min 22
CFR beneficiază de lovitură de colț. Bordeianu centrează în careu, însă mingea este îndepărtată în afara jocului. CFR aruncă de la margine.
Min 16
Așa cum ne așteptam, Celtic încearcă să întoarcă soarta acestui început de meci și atacă, însă fără să-și creeze vreo ocazie importantă. Christie ajunge la poarta adversă și șutează către poarta lui Arlauskis, dar mingea este deviată în corner. Execuția loviturii de colț este cu ușurință îndepărtată din preajma careului CFR-ului.
Min 10
Clujenii continuă să pună presiune în jumătatea adversă, își creează ocazii și nu slăbesc deloc ritmul. Fanii scoțieni sunt uimiți de atitudinea jucătorilor lui Dan Petrescu: ,,CFR nu se retrage. Trebuie să exploatăm tendința lor de a ataca”.
Min 8
McGregor îl împierdică pe Deac în apropierea porții lui Bain, românul este deposedat și cere penalty, însă arbitrul letonian lasă jocul să continue.
Min 6
Omrani faultează și primește deocamdată doar un avertisment verbal.
Min 5
Mario Camora șutează puternic spre poarta adversă, dar Bain interceptează fără emoții.
Min 1
CFR Cluj are primul atac, însă fără a reprezenta un pericol iminent. Rondon are din nou prim-planul și încearcă să repete scenariul din partida tur.
21:45
Fluier de început! Celtic are lovitura de start. Din tribune se aude "You'll Never Walk Alone".
21:20
Au mai rămas doar 25 de minute până la fluierul de start!
21:10
Jucătorii de la Celtic sunt pregătiți să pășească-n ,,paradis”!
21:00
Celebrul jucător de snooker, Jimmy White, prezent și el la meci în seara aceasta, spune că Celtic se va impune cu 2-0 în partida retur.
20:50
Directorul sportiv al CFR Cluj, Bogdan Mara, este și el încrezător în potențialul echipei din Ardeal și speră să se califice mai departe în Liga Campionilor. ,,Stadionul arată extraordinar, e totul verde, din cap până în picioare. Eu nu sunt verde, sunt gri-vișiniu. Sper ca băieții să înceapă bine, primele 15 minute vor fi intense, va fi o atmosferă extraordinară, Celtic sigur va ataca, va veni peste noi la început, dar dacă reușim să marcăm, eu cred că avem șanse importante. Vremea este frumoasă, momentan e chiar ok, puțină răcoare, dar nu plouă. Omrani mi-aș dori să fie eroul meciului. Are de luat o revanșă, a avut meciuri bune în această perioadă și sunt convins că poate să ne ajute în această seară”, a declarat Mara într-o intervenție telefonică la Fotbal Club pentru Digi Sport.
20:25
Echipa lui Dan Petrescu tocmai a sosit la Celtic Park.
20:20
Și fanii clujeni ajung rând pe rând la Celtic Park!
20:15
Doi dintre nepoții lui Gil Heron (86 de ani) se vor afla în tribune la meciul retur dintre Celtic și CFR Cluj. Cel denumit ,,săgeata neagră” a fost primul jucător de culoare care a evoluat pentru clubul scoțian între 1951 și 1952.
20:00
Căpitanul lui Celtic Glasgow, Scott Brown, și-a încurajat colegii să rămână cu picioarele pe pământ și să trateze meciul cu CFR Cluj cu multă seriozitate, chiar dacă echipa din Scoția este favorită să se califice mai departe. ,,Au jucători buni pe benzi, atacanţi tari, dar pentru noi contează să ne facem jocul. Arătăm solid şi trebuie să doveddim acest lucru pe Celtic Park, dar nu vrem să părem foarte optimişti şi să credem că ne vom califica. Dăm goluri multe, ne creăm multe ocazii - este un start excelent, dar să nu ne entuziasmăm prea tare. Urmează alte meciuri grele. Încrederea este mare înaintea returului cu CFR, dar trebuie să muncim mai mult. Mă bucur că cei din atac sunt în mare formă şi sper să o ţină tot aşa”, a declarat Brown la conferința de presă.
19:50
Fanii lui Glasgow se îndreaptă spre stadion! ,,Paradisul ne cheamă”, scrie un fan al echipei Celtic. Rămâne de văzut ce va însemna acest ,,paradis” pentru CFR Cluj.
19:40
Vremea la Glasgow este perfectă pentru un meci de fotbal. Gazonul de pe Celtic Park este într-o stare excelentă!
19:20
Odsonne Edouard, tânărul atacant al lui Celtic, care impresionează prin evoluțiile lui, i-a cucerit pe fanii scoțieni, iar aceștia i-au dedicat francezului un cântec de galerie, denumit ,,Vreau să fiu Edouard”. Desigur, scoțienii din tribune vor să facă același lucru și în meciul cu CFR Cluj. Ardelenii pot spera doar ca ,,Vreau să fiu Edouard” să nu se transforme în ,,Vreau să fiu Ado(u)red (n.r. adorat)”.
19:00
CFR Cluj se va confrunta pe Celtic Park și cu ,,inamicul” din tribune, suporterii lui Celtic cunoscuți în toată lumea pentru ostilitatea lor. De altfel, primii fani scoțieni le-au declarat ,,război” ardelenilor pe rețelele de socializare.
18:30
Neil Lennon este încrezător înaintea partidei retur cu CFR Cluj și se bazează pe avantajul propriului teren, însă știe că adversarii au o echipă cu multă experiență. ,,Am fost foarte productivi în Europa până acum. Sperăm să continuăm tot așa și să facem un meci bun acasă împotriva CFR-ului. Am fost destul de puternici când am jucat acasă, însă Clujul are o echipă experimentată, nu vor ceda prea ușor, dar nici noi nu o vom face. Avem foame de rezultate și știm cât de important e să jucăm în Liga Campionilor. Fotbalul european este încă foarte competitiv, calitatea echipelor este foarte înaltă, chiar și în rundele de calificare. Dacă trecem de CFR, dăm peste o altă echipă foarte periculoasă, Slavia Praga”, a declarat tehnicianul irlandez pentru site-ul oficial al echipei pe care o antrenează.
18:20
Dan Petrescu speră să obțină calificarea cu CFR, însă știe că scoțienii pornesc cu prima șansă. "În primul rând trebuie să intrăm încrezători, să nu ne speriem de public, din contră, să ne dea un entuziasm în plus, să facem meciul vieții, și eu, dar mai ales jucătorii, pentru că eu nu pot intra în teren. Va trebui să avem puțin noroc în momentele cheie. Ar fi ceva extraordinar să ne calificăm, ceva fantastic! Sincer, prima sanșă o au cei de la Celtic, dar avem și noi șansa noastră, trebuie să o jucăm, iar apoi vedem în ce play-off mergem. Sper să fie cel de Champions League, nu de Europa League!", a spus Dan Petrescu înaintea meciului cu Celtic.
18:15
De luat aminte:
CFR Cluj și Celtic au remizat în tur, ardelenii reușind să deschidă scorul printr-un gol marcat de Rondon în minutul 28. Scoțienii au izbutit să restabilească egalitatea în minutul 37 printr-ul gol înscris de James Forrest, jucătorul cu cele mai multe assist-uri în echipa din Glasgow, 3 la număr.
Echipa care va izbuti să se califice mai departe va juca în play-off-ul Ligii Campionilor cu Slavia Praga.
Învinsa merge în play-off-ul Europa League, unde va întâlni câștigătoarea dintre Sheriff Tiraspol (Moldova) și AIK Stockholm (Suedia).
Este meciul cu numărul 50 pentru CFR Cluj în competițiile europene.
17:50
Campioana Scoției traversează o perioadă excelentă. Celtic are patru victorii și un singur egal (cu CFR Cluj) în ultimele cinci meciuri disputate, iar în campionatul intern este pe primul loc, la egalitate de puncte (6) cu Rangers, dar cu un avantaj de patru goluri marcate peste echipa antrenată de Steven Gerrard. Dan Petrescu a comparat adversara lui de azi cu Barcelona. ,,E ca și cum am juca împotriva Barcelonei! Va trebui să ne apăram foarte bine, să ne dublăm și să stăm foarte bine fizic. Spiritul lor este ofensiv, n-o să vină vreodată Celtic să se apere, nici cu Barcelona nu cred că ar face asta. Ei vor să joace, să atace. Dacă vedem meciurile, dacă studiezi pe Celtic după meciurile din cupele europene, pe care le-am văzut, cu estonienii şi cu Sarajevo, şi din campionat, te sperii”, a declarat tehnicianul ardelenilor.
17:45
Scoțienii de la Celtic sunt nerăbdători și își invită suporterii de pretutindeni să urmărească meciul retur cu CFR. Partida va lua startul de la ora 19.45, ora locală, 21.45, ora României.
16:00
Celtic o întâlnește acasă pe CFR Cluj în returul din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, meci transmis în direct de Digi Sport 1 de la 21:45. Partida tur s-a terminat cu o remiză, scor 1-1, astfel că echipa lui Dan Petrescu se vede nevoită să marcheze pe terenul advers pentru a spera la calificare.
Partida dintre Celtic și CFR se va juca pe Stadionul Celtic Park din Glasgow, o arenă cu o capacitate de peste 60.000 de locuri, iar la centru va fi letonianul Andris Treimanis (ajutat de Haralds Gudermanis şi Aleksejs Spasjonnikovs – din Letonia).
Cel mai probabil, Dan Petrescu se va baza pe Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Djokovic, Bordeianu, Aurelio- Deac, Țucudean, Omrani, marele absent din teren fiind veteranul Emmanuel Culio, care s-a accidentat în partida retur cu Maccabi Tel Aviv. ,,Băieții sunt încrezători, din păcate lipsa lui Culio pe mine mă doare puțin. Într-un meci ca acesta l-aș fi folosit, era un meci perfect pentru Culio, dar sper să nu-i simțim lipsa”, a declarat Petrescu la conferința de presă.
De cealaltă parte, antrenorul lui Celtic, Neil Lennon, va miza cel mai probabil pe Gordon - Elhamed, Bitton, Ajer, Bolingoli - Brown, McGregor - Forrest, Christie, Johnston – Edouard. Din lotul scoțienilor vor lipsi Arzani, Eboue, Hendry și Rogic. ,,CFR e o echipă puternică, are ritm bun, un stil de joc direct pe poartă. Duelurile fizice fac parte din joc, dar nu cred că se vor depăşi limitele, nu a fost cazul nici în România”, a spus Lennon la conferinţa de presă.
Așadar, ne aștaptă un nou meci plin de suspans, calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor fiind marea miză a acestui duel, live text pe eurosport.ro.
FCSB, remiză cu Mioveni, într-un amical. CFR a avut viaţă grea cu o echipă de liga a 4-a spaniolă
15/01/2022 LA 13:09
Un titular de la CFR Cluj și-a prelungit contractul! Lovitura dată de echipa lui Dan Petrescu
13/01/2022 LA 09:10