Manchester City a deschis scorul în minutul 9, după o greșeală uriașă comisă de Raphael Varane. Fundașul francez a ținut prea mult de minge în propriul careu, iar Gabriel Jesus a profitat și l-a deposedat. Apoi, brazilianul i-a pasat lui Raheem Sterling, care a înscris fără emoții, din câțiva metri de poartă. Karim Benzema, omul de gol al Realului, a restabilit egalitatea în minutul 28, când a reluat imparabil cu capul centrarea expediată de Rodrygo. La vestiare s-a intrat cu scorul de 1-1, iar calificarea încă era pe masă.
Speranțele Realului s-au diminuat semnificativ la jumătatea reprize secunde, când Varane a mai comis o eroare impardonabilă. Francezul a ratat pasa cu capul către propriul portar, iar același Jesus a profitat și a trimis pe lângă Courtois.
Ca urmare a meciului dezastruos din această seară, Raphael Varane a ajuns la a 3-a eroare în urma căreia s-a înscris un gol, în acest sezon de Champions League. Potrivit Squawka Football, francezul a devenit primul jucător de câmp care bifează această contraperformanță în ultimii 4 ani.
Dinamo și FCSB, cele mai tinere echipe din Liga 1! Care sunt cele mai mici medii de vârstă din lume
ACUM 17 ORE
S-a încheiat 2-1 (4-2, la general), iar formația lui Pep Guardiola s-a calificat în sferturile UEFA Champions League.

Juventus, eliminată de Lyon în optimile UEFA Champions League

Juventus a ratat calificarea în sferturile UEFA Champions League, în fața lui Lyon. Memphis Depay a deschis scorul după 12 minute, din lovitură de la 11 metri. Bentancur a comis un fault în propriul careu, iar centralul a acordat penalty. Căpitanul francezilor a transformat cu o "scăriță" la care Szczesny a fost spectator.
Tot din penalty a egalat Juventus înainte de pauză. Cristiano Ronaldo a executat impecabil lovitura de pedeapsă, acordată după un henț comis în careu de Depay. Cristiano a reușit "dubla" în minutul 60, când a trimis un șut imparabil în vinclul porții lui Lopes, de la marginea careului.

Cristiano Ronaldo a bifat două recorduri impresionante, dar a ratat calificarea

Cristiano Ronaldo a ajuns la golul cu numărul 37 în sezonul curent, în toate competițiile, devenind cel mai bun marcator al lui Juventus într-o singură stagiune.
În același timp, starul portughez a devenit primul jucător din istoria UEFA Champions League care reușește să înscrie cel puțin 10 goluri pentru 3 cluburi diferite: Manchester United (15), Real Madrid (105) și Juventus (10).
În ciuda recordurilor înregistrate în această seară, Cristiano Ronaldo n-a putut s-o califice pe Juventus în sferturile de finală. S-a încheiat 2-2 la general, însă francezii au beneficiat de golul marcat în deplasare de Depay.
Așadar, se cunoaște acum cel de-al treilea sfert de finală din Champions League: Manchester City vs Lyon.
Cât de greu este să fii antrenor în Premier League? Doar Espirito Santo îl mai salvează pe Nuno
ACUM 18 ORE
Abramovich, gata de cea mai mare nebunie: un sfert de miliard de euro pentru transferuri "la pachet"