FC Porto și Atletico Madrid au purtat o luptă epică, lucru de înțeles având în vedere că cele două formații jucau cu calificarea pe masă. Portughezii au controlat prima parte a jocului, dar Atletico a dat lovitura în minutul 56 prin Griezmann. Din acel moment, jocul a curs în favoarea echipei lui Simeone, care s-a desprins în minutul 90 prin Correa și a dat lovitura de grație în minutul 90+2 prin Rodrigo de Paul. S-a terminat în cele din urmă 3-1, Sergio Oliveira marcând din penalty la ultima fază a meciului.
Așadar, Atletico Madrid a obținut calificarea în optimile Champions League, în timp ce Porto trebuie să se mulțumească cu locul 3 în grupă. În celălalt meci, AC Milan a pierdut cu 2-1 acasă cu Liverpool și rosonerri și-au închaita astfel aventura în cupele europene în acest sezon.
Liga Campionilor UEFA
Dominația formațiilor britanice continuă în Champions League și în 2021/2022
21/12/2021 LA 10:21
Într-un alt meci cu miză al serii, Real Madrid a câștigat pe teren propriu cu Inter, scor 2-0, grație golurilor marcate de Toni Kross (17) și Asensio (78). Astfel, echipa lui Ancelotti a terminat grupa D pe primul loc, campioana Italiei mulțumindu-se cu locul seucund.
  • 4.Beșiktaș - 0 puncte
*Sporting s-a clasat pe locul 2 grație rezultatelor mai bune din meciurile directe cu Borussia Dormtund (0-1 la Dortmund și 3-1 la Lisabona)
Grupa D
  • 1.Real Madrid - 15 puncte
  • 2.Inter - 10 puncte
  • 3.Sheriff - 6 puncte
  • 4.Șahtior Donetsk - 4 puncte

Champions League LIVE TEXT

UPDATE FC Porto - Atletico 0-3 | Lusitanii au cedat complet pe Dragao. Rodrigo de Paul a făcut 3-0 în prelungiri. Acesta a fost primul gol al argentinianului pentru gruparea din capitala Spaniei.
UPDATE FC Porto - Atletico 0-2 | Zarurile sunt aruncate la Porto. Correa a făcut 2-0 în minutul 90 și Atletico se califică în primăvara Champions League.
UPDATE Dortmund - Beșiktaș 5-0 | Erling Haaland nu putea să nu-și pună amprenta pe un asemenea meci. Novegianul a fost trimis pe teren în minutul 63 și până în minutul 81 a reușit o dublă, ducând scorul la 5-0. Atacantul Borussiei a ajuns la 22 de goluri marcate în 20 de meciurin jucate în Champions League.
UPDATE Real Madrid - Inter 2-0 | Asensio a făcut 2-0 în minutul 79, la numai un minut distanță de când fusese trimis pe teren. Ecuația pare rezolvată pentru madrileni, care trebuie doar să nu piardă acest meci pentru a termina grupa pe primul loc. Oaspeții joacă în 10 din minutul 64, Barella văzând cartonașul roșu.
UPDATE FC Porto - Atletico 0-1 | Egalitatea numerică s-a restabilit după numai 4 minute. Wendell a văzut și el roșu, după o lovitură cu cotul aplicată lui Cunha! Faza a reprezentat un nou prilej de încăierare a jucătorilor și oficialilor. Unul dintre secunzii lui Simeone a fost trimis și el la vestiare.
UPDATE FC Porto - Atletico 0-1 | Spiritele s-au încins pe Dragao! În minutul 67, Carasco a fost eliminat, după ce și-a lovit un adversar care se grăbea să repună mingea în joc. "Saltelarii" vor avea 20 de minte infernale.
UPDATE Ajax - Sporting 4-1 | Scorul capătă proporții la Amsterdam! Steven Berghuis a făcut 4-1 în minutul 62.
UPDATE Ajax - Sporting 3-1 | Ajax se apropie tot mai mult de o performanță remarcabilă, aceea de a termina grupa cu victorii linie. Neres a marcat pentr 3-1 în duelul cu Sporting.
UPDATE AC Milan - Liverpool 1-2 | Origi îi aduce în avantaj pe "cormorani" în minutul 55. Italienii au nevoie de o minune pentru a mai spera la calificarea în primăvara Champions League. În acest moment, "rossonerrii" sunt pe locul 4 în grupă. Origi și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor, după ce în urmă cu câteva zile a marcat golul de 3 puncte în deplasarea de la Wolverhampton.
UPDATE FC Porto - Atletico 0-1 | Antoine Griezmann dezgheață tabela în minutul 56, francezul fiind omul potrivit la locul potrivit la o fază fixă. La acest rezultat, campioana Spaniei este în optimile de finală.
UPDATE Dortmund - Beșiktaș 3-0 | Reus a reușit dubla pentru galben-negri și victoria este la adăpost.
UPDATE Ajax - Sporting 2-1 | "Lăncierii" au revenit în avantaj datorită golului marcat de Anthony în minutul 42.
UPDATE Dortmund - Beșiktaș 2-0 | Într-un alt meci fără nicio miză, Borussia Dortmund nu are probleme cu Beșiktaș. Echipa lui Marco Rose conduce cu 2-0 la pauză, grație golurilor de Malen (29) și Reus (45+2- penalty).
UPDATE Ajax - Sporting 1-1 | Și la Amsterdam este egalitate. Nuno Santos a egalat pentru Sporting în minutul 22.
UPDATE AC Milan - Liverpool 1-1 | Bucuria rossonerilor a durat numai câteva minute. Mohamend Salah a restabilit egalitatea în minutul 36.
UPDATE AC Milan - Liverpool 1-0 | Fikayo Tomori a marcat golul de 1-0, trimițând în poartă o minge care a ajuns cu noroc la el. La aceste rezultate (Porto- Atletico este 0-0), Milan este în optimi.
UPDATE Real Madrid - Inter 1-0 | Toni Kroos a deschis scorul în minutul 17, cu un șut plasat de la marginea careului.
UPDATE Ajax - Sporting 1-0 | Sebastian Haller a deschis scorul repede pentru gazde, în minutul 8, transformând un penalty. Acesta a fost al 10-lea gol al ivorianului în această ediție din Champions League, el apropiindu-se astfel la o singură lungime de recordul all-time, deținut de Cristiano Ronaldo (11 goluri în sezonul 2015-2016), privind cele mai multe reușite din faza grupelor. De asemenea, atacantul a devenit doar al 4-lea fotbalist din istorie care bifează 10 reușite în faza grupelor celei mai importante competiții europene.
Au început ultimele 6 partide ale serii. Toți ochii vor fi către duelul Porto - Atletico Madrid, care se dispută cu biletele pentru optimi pe masă. În cazul unui egal însă, AC Milan ar putea profita, dar liderul din Serie A este obligat să câștige acasă cu Liverpool.
Un alt meci interesant este cel dintre Real Madrid și Inter, care va decide câștigătoarea Grupei D. Madrilenii sunt favoriți pentru că au și varianta egalului.
Leipzig, locul 3 în Grupa A
S-au terminat primele meciuri ale serii din UEFA Champions League. PSG a demolat-o pe Club Brugge, scor 4-1, Mbappe și Messi reușind câte o dublă. În celălalt meci al grupei A, RB Leipzig a obținut o victorie mare contra lui Manchester City, scor 2-1, terminând grupa pe locul 3, care îi duce pe neți în 16-imile Europa League.
Clasament Grupa A
UPDATE / PSG - Brugge 4-1 | Messi a reușit și el dubla, transformând cu siguranță un penalty în minutul 76 al partidei.
UPDATE / RB Leipzig - Manchester City 2-1 | Mahrez îi readuce în joc pe "cetățeni' în minul 77. Algerianul a controlat perfect o minge a lui Zinchenko și l-a învins pe Gulacsi cu un șut sec.
UPDATE / RB Leipzig - Manchester City 2-0 | Andre Silva a mărit avantajul nemților în minutul 71 din pasa lui Emil Forsberg .
UPDATE / PSG - Brugge 3-1 | Mats Rits a redus din diferență în minutul 68 cu un șut perfect plasat de la marginea careului.
UPDATE / PSG - Brugge 3-0 | Lionel Messi majorează avantajul parizienilor, reușind un gol marcă înregistrată, un șut perfect plasat de la marginea careului.
UPDATE / RB Leipzig - Manchester City 1-0 | Dominik Szoboszlai a deschis scorul în minutul 24, a fost lăsat singur cu portarul Steffen de o pasă a lui Konrad Laimer, l-a driblat pe acesta și a trimis mingea în plasă. La aceste rezultate, Leipzig este calificată în 16-imile Europa League, iar Brugge este out din cupele europene.
UPDATE / PSG - Brugge 2-0 | Mbappe a reușit dubla în minutul 7, reluând superb, din voleu, o pasă a lui Di Maria. Acesta a fost golul cu numărul 47 marcat de Mbappe în 2021, doar Robert Lewandowski având un bilanț mai bun. De asemenea, atacantul a reușit a 2-a cea mai rapidă dublă din debutul unui meci de Champions League Francezul a marcat golul doi la 6 minute și 23 de secunde de la fluierul de start, fiind depășit în această ierarhie numai de Rodrygo, care în 2019 a marcat de două ori pentru Real Madrid într-un meci cu Galatasaray după numai 6 minute și 13 secunde de la începutul partidei.
UPDATE / PSG - Brugge 1-0 | Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 2. Acesta a fost golul cu numărul 30 pentru atacantul francez în Champions League, acesta devenind cel mai tânăr jucător din istorie care atinge această bornă, la doar 22 de ani și 352 de zile.
UPDATE / PSG - Club Brugge și RB Leipzig - Manchester City sunt ultimele două partide ale Grupei A. Singura necunoscută în această grupă este echipa care va termina pe locul 3, loc care duce în primăvara Europa League. Brugge și Leipzig sunt la egalitate de puncte, dar prima șansă la ocuparea poziției a 3-a o au nemții, care trebuie să scoată cu city cel puțin același rezultat pe care îl obțin cei de la Burgge pe terenul PSG-ului.
Știrea inițială
Mâine seară vom afla cu exactitate care sunt cele 16 echipe care vor lupta în primăvara anului viitor pentru trofeul UEFA Champions League. Astăzi se vor desfășura ultimele meciuri în grupele A, B, C și D, unde au rămas foarte puține necunoscute.
Cel mai aprig duel al serii se anunță cel din Grupa B, dintre FC Porto și Atletico Madrid, fiecare grupare fiind la mâna ei privind accederea în optimi. Echipa care se va impune va fi sigură de calificare, dar în cazul unui egal AC Milan ar intra și ea în calcule. "Rossonerii" joacă pe teren propriu cu Liverpool, formație sigură de primul loc, dar singura șansă a echipei lui Pioli de a termina pe locul secund este să învingă în meciul de pe San Siro și să spere la un egal în duelul de la Porto.
Lusitanii pot termina pe locul doi și dacă vor remiza cu Atletico, iar Milanul nu va câștiga cu Liverpool. Pentru Atletico Madrid calculele sunt simple: echipa lui Simeone poate avansa în optimi numai dacă bate pe Dragao. În caz contrar, campioana Spaniei riscă să nu ajungă nici în primăvara Europa League.

Real Madrid și Inter au obținut deja biletele pentru optimile Champions League, singura necunoscută fiind câștigătoarea grupei. Cele două formații se vor întâlni în meci direct pe Santiago Bernabeu, iar madrilenii au prima șansă să-și păstreze locul 1 ocupat momentan. Pentru a termina grupa pe primul loc, Inter este obligată să câștige la Madrid, lucru deloc imposibil ținând cont de forma echipei lui Simone Inzaghi (9 victorii și 2 egaluri în ultimele 11 partide din Serie A și Champions League).
În celălalt meci al grupei, Șahtior Dontsk și Sheriff Tiraspol vor juca numai pentru palmares, întrucât moldovenii sunt siguri de locul 3, care îi duce în 16-imile Europa League.
În grupa A situția este cristalizată în proporție de 99%. Manchester City a câștigat grupa, iar PSG va termina pe locul doi. Club Brugge și RB Leipzig sunt la egalitate de puncte și speră în continuare la locul 3. Belgienii au însă șanse minime, deoarece trebuie să obțină un rezultat mai bun la Paris decât cel pe care îl va obține Leipzig contra lui City. Cu alte cuvinte, Brugge trebuie să bată pe Parc de Princes și să spere că Leipzig nu o va învinge pe City sau să remizeze în Franța și să aștepte un succes al echipei lui Guardiola.
Singura grupă unde nu există absolut nicio miză în această seară este Grupa C, unde ordinea este deja stabilită: 1.Ajax, 2. Sportig, 3.Borussia Dortmund, 4.Beșiktaș. Astfel, duelurile Dortmund - Beșiktaș și Ajax - Sporting sunt numai de palmares.
Cele 8 partide din această seară vor putea fi urmărite în format LIVE-TEXT pe eurosport.ro.
Dortmund a confirmat interesul unui club uriaș pentru Haaland. Pleacă din iarnă pentru a câștiga UCL
19/12/2021 LA 12:23
Messi e extrem de încrezător, după ce PSG a căzut cu Real Madrid, în optimile Champions League
15/12/2021 LA 11:26