Manchester United era deja calificată de pe primul loc în optimile Champions League înainte de meciul cu Young Boys din ultima rundă. În aceste condiții, Ralf Rangnick a preferat să-și menajeze o mare parte a titularilor și a trimis în teren o echipă mult improvizată: Matic a jucat fundaș central alături de Bailly; Mata, Van de Beek și Lingard au făcut parte din primul 11, iar printre titulari s-au numărat și tinerii Amad Diallo (19 ani) și Anthony Elanga (19 ani).
Chiar și așa, United a deschis scorul printr-o execuție magistrală a lui Greenwood, un alt jucător foarte tânăr, dar care este deja o certitudine. Elvețienii au egalat în minutul 42 prin Rieder, dar rezultatul e pe tabelă nu l-a oprit pe Rangnick să facă toate schimbările în repriza secundă.

6 tineri de la United au fost debutați de Rangnick în Champions League

Un număr impresionant de jucători vor să plece de la United! Fără ce vedete pot rămâne 'diavolii'
06/01/2022 LA 08:50
Trei dintre jucătorii trimiși în teren în partea a doua au jucat pentru prima dată într-un meci oficial la prima echipă a lui Manchester United. Irakianul Zidane Iqbal și galezul Charlie Savage au fiecare 18 ani, dar surpriza a venit prin introducerea portarului Tom Heaton, care la 35 de ani a trăit cel mai important moment al carierei.
Ceilalți doi jucători introduși în partea secundă au fost fundașul Teden Mengi (19 ani) și atacantul Shola Shoretire (17 ani), care mai prinseseră minute pentru echipa mare în meciuri de Cupa Ligii.
Dacă vorbim strict de Champions League, Rangnick le-a oferit posibilitatea să debuteze la 7 jucători, dintre care 6 foarte tineri, ceea ce arată că United are în curte talente imense, care ar putea deveni piloni de bază în echipă pe viitor.
Din lotul actual al lui Manchester United, doar 4 jucători care pot fi considerați importanți au fost crescuți la centrul de copii și juniori ai clubului: Dean Henderson, Marcus Rashford, Jesse Lingard și Mason Greenwood.
Dacă meciul cu Young Boys a fost un experiment, cu siguranță Rangnick va apela din nou la cei mia importanți fotbaliști în meciul de sâmbătă cu Norwich, din etapa a 16-a din Premier League, care va putea fi urmărit în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport 1 de la ora 19:30.
LIVE-BLOG transferuri 2022 | Luis Suarez se pregătește să își facă bagajele la Atletico
31/12/2021 LA 13:09