Formația lui Pep Guardiola a cucerit toate trofeele posibile din Anglia, în ultimii ani, însă trupa de pe Etihad n-a reușit să se impună în cea mai prestigioasă competiție europeană intercluburi. Sezonul anterior, City a fost cel mai aproape să ajungă în ultimul act, însă Tottenham le-a năruit speranțele în "sferturi", după o partidă retur dramatică, cu 7 goluri.
Kevin De Bruyne, omul cheie de la mijlocul terenului pentru Manchester City, n-a reușit niciodată să treacă de faza sferturilor de finală în Champions League, indiferent de numele echipei pentru care a jucat.
Într-un interviu oferit recent pentru The Telegraph, mijlocașul belgian a vorbit despre dorința uriașă pe care el și colegii săi de la Manchester City o au în privința câștigării trofeului Champions League.
Liga Campionilor UEFA
Pochettino, elogios la adresa lui Guardiola înainte de super-duelul dintre PSG și Manchester City
ACUM 4 ORE
De Bruyne este de părere că întreaga lume îi va privi pe elevii lui Guardiola ca pe niște jucători care s-au obișnuit cu performanțele slabe din Europa, în cazul unei noi eliminări din Champions League. Acest lucru vine și în contextul în care campioana en-titre din Premier League a primit o interdicție pentru următoarele 2 sezoane din Champions Laegue. Mai mult, De Bruyne consideră că Liverpool a așernut o umbră peste Manchester City, în stagiunea curentă.
"Dacă nu câștigăm trofeul Champions League, toată lumea va spune că suntem jucători obișnuiți cu eșecul, așa cum au făcut-o în ultimii 5 ani. Din păcate, este o competiție în care n-am reușit să ne impunem până acum. Cu toții ne dorim să avem rezultate și să câștigăm fiecare meci, dar uneori acest lucru ne este posibil. Există câteva echipe care joacă mult mai bine, cum ar fi Liverpool în actualul sezon. Acesta este adevărul și nu trebuie să ne ferim de el.", a spus De Bruyne.

De Bruyne: "Mergem la Madrid să câștigăm"

În același timp, De Bruyne s-a declarat pregătit înaintea partidei tur cu Real Madrid, din "optimile" Champions League. În ciuda faptului că echipa lui Zidane deține recordul de trofee câștigate în această competiție (13), mijlocașul lui City consideră că echipa lui Guardiola poate pleca cu o victorie de pe Santiago Bernabeu.
"Vom merge la Madrid să câștigăm partida. Jucăm pe terenul Realului, clubul cu cele mai multe trofee Champions League din istorie. Vom încerca să ne desfășurăm jocul nostru obișnuit, ofensiv, prin care să punem adversarul sub presiune și, dacă putem, să plecăm învingători.", a mai precizat belgianul.

De Bruyne a stabilit un nou record în Anglia

Kevin de Bruyne a stabilit un nou record la meciul câștigat de Manchester City în penultima etapă, împotriva lui West Ham, scor 2-0. Mijlocașul belgian a oferit o nouă pasă decisivă și a atins o bornă impresionantă. În repriza secundă, De Bruyne și-a trecut numele și pe lista marcatorilor.
De Bruyne a centrat excelent, din corner, la golul marcat de Rodri în prima repriză a duelului de pe Etihad. A fost al 17-lea assist reușit de mijlocașul lui City în actualul sezon din Premier League. Recordul precedent era deținut de Eden Hazard, care și-a trecut în cont 16 pase decisive sezonul trecut, pe când atacantul belgian evolua pentru Chelsea.
Din momentul venirii sale pe Etihad, în 2015, doar Leo Messi a reușit mai multe pase de gol în campionatul intern decât De Bruyne. Căpitanul Barcelonei are 62 de assist-uri în La Liga, în timp ce mijlocașul lui City se află la o singură pasă în spatele recordul lui Messi.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Pochettino, făcut praf în conflictul cu Messi: "El nu o să uite niciodată asta! I-a rănit orgoliul!"
ACUM 8 ORE
Champions League 2021 | Șahtior-Inter 0-0 și Ajax-Besiktas 2-0, primele meciuri ale serii