În același timp, finala din 2003 a fost a doua din istoria competiției în care două echipe din aceeași țară s-au luptat pentru prestigiosul trofeu, după cea 100% spaniolă dintre Real Madrid și Valencia, din 2000. Calificată din postura de campioană a Italiei, Juventus a început stagiunea europeană direct din faza grupelor, în timp ce Milan a fost nevoită să joace un tur preliminar deoarece încheiase pe locul 4 în sezonul precedent din Serie A.
De amintit este că, la vremea respectivă, în Champions League era utilizat sistemul cu două faze ale grupelor. În primă fază, cele 32 de echipe calificate erau repartizate în 8 grupe a câte 4, urmând ca în cea de-a doua fază să meargă doar primele 2 formații clasate în fiecare grupă. Apoi, cele 16 cluburi rămase în competiție erau împărțite în 4 grupe a câte 4, urmând ca în sferturile de finală să meargă tot primele două clasate.
Liga Campionilor UEFA
Misterul din spatele imaginii în care Ronaldo "antrenează" United a fost risipit
IERI LA 05:46

Milan vs Juventus, singura finală 100% italiană din Champions League

În turul 3 preliminar, Milan a trecut de Slovan Liberec, grație celor două goluri înscrise în deplasare. Apoi, "rossonerii" au fost repartizați într-o grupă din care mai făceau parte Deportivo La Coruna, Lens și Bayern Munchen. Formația pregătită de Carlo Ancelotti a încheiat pe prima poziție, la egalitate de puncte cu Deportivo. Și Juventus, cea de-a doua finalistă, a terminat grupa tot pe primul loc, într-o grupă cu Newcastle, Dinamo Kiev și Feyenoord.
Milanul a încheiat pe poziția de lider și cea de-a doua fază a grupelor, în fața celor de la Real Madrid, Borussia Dortmund și Lokomotiv Moscova. De cealaltă parte, Juve a avut o misiune mult mai complicată. "Bianconerii" au terminat cele 6 meciuri la egalitate de puncte cu Basel și Deportivo La Coruna, în spatele liderului Manchester United. În cele din urmă, trupa pregătită de Marcello Lippi a fost cea care s-a calificat în sferturi, datorită rezultatelor favorabile înregistrate împotriva celor două contracandidate.
În sferturi, Milan a dat piept cu Ajax, reușind să obțină calificarea în ultimele minute ale returului de pe San Siro. După un egal alb la Amsterdam, "rossonerii" s-au impus cu 3-2 în fața propriilor suporteri. Jon Dahl Tomasson a reușit golul izbăvirii în minutul 90+1 și și-a dus echipa în semifinale. Tot cu mari emoții s-a calificat și Juventus, după o dublă de foc cu Barcelona. Formația din Torino a remizat pe teren propriu, scor 1-1, apoi s-a luptat până în ultima clipă în manșa secundă de pe Camp Nou. După primele 90 de minute, tabela indica scorul de 1-1, așa că s-a intrat în prelungiri. Marcelo Zalayeta a înscris golul victoriei în minutul 114 și a declanșat fiesta în tabăra lui Juventus.

"Derby della Madonnina" în semifinale

În semifinale, "bianconerii" au dat peste Real Madrid, celălalt gigant din Spania. Juve a pierdut meciul tur de pe Santiago Bernabeu, scor 1-2, însă s-a revanșat în returul de pe San Siro. Elevii lui Lippi s-au impus cu 3-1, prin golurile lui Trezeguet, Del Piero și Nedved. În cealaltă tabără, Milan a avut o dublă incendiară împotriva rivalei din oraș, Inter. Finalista s-a decis prin golul înscris în deplasare de Milan. După 0-0 în primul meci de pe San Siro, cele două formații din Milano au încheiat returul de pe același stadion cu o nouă remiză, scor 1-1.
Shevchenko a deschis scorul pentru Milan în prelungirile primei reprize, apoi Martins a egalat spre finalul partidei. Cu ultimele forțe, Inter a alergat în disperare după golul salvator, însă spre bucuria celor de la Milan, acesta n-a mai venit.

Cum au ajuns Milan și Juventus în finala Champions League din 2003

Milan:
  • Turul 1: vs Slovan Liberec 2-2 (1-0 / 1-2)
  • Grupe (faza I): vs Lens (2-1 / 1-2), Deportivo La Coruna (4-0 / 1-2), Bayern Munchen (2-1 / 2-1)
  • Grupe (faza II): vs Real Madrid (1-0 / 1-3), Borussia Dortmund (1-0 / 0-1), Lokomotiv Moscova (1-0 / 1-0)
  • Sferturi: vs Ajax 3-2 (0-0 / 3-2)
  • Semifinale: vs Inter 1-1 (0-0 / 1-1)
Juventus:
  • Grupe (faza I): vs Feyenoord (1-1 / 2-0), Dinamo Kiev (5-0 / 2-1), Newcastle (2-0 / 0-1)
  • Grupe (faza II): vs Deportivo La Coruna (2-2 / 3-2), Basel (4-0 / 1-2), Manchester United (1-2 / 0-3)
  • Sferturi: vs Barcelona 3-2 (1-1 / 2-1)
  • Semifinale: vs Real Madrid 4-3 (1-2 / 3-1)

Cum s-a scris istoria pe Old Trafford

Finala de pe Old Trafford s-a disputat cu "casa închisă", peste 60.000 de spectatori fiind prezenți pe legendarul stadion la ora meciului. A fost pentru prima oară în istorie când arena celor de la Manchester United a găzduit o finală europeană majoră.
Gianluigi Buffon, David Trezeguet, Edgar Davids, Paolo Maldini, Clarence Seedorf și Rui Costa sunt doar câteva dintre jucătorii legendari care au luat parte la finala UEFA Champions League din 2003, luptând cu cea mai mare determinare timp 120 de minute ca să câștige mult râvnitul trofeu.
Echipele de start:
  • Milan: Dida - Alessandro Costacurta (Roque Júnior '66), Alessandro Nesta, Paolo Maldini (c), Kakha Kaladze - Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo (Serginho '71), Clarence Seedorf - Rui Costa (Massimo Ambrosini '87), Andriy Shevchenko, Filippo Inzaghi
  • Antrenor: Carlo Ancelotti
  • Juventus: Gianluigi Buffon - Lilian Thuram, Ciro Ferrara, Igor Tudor (Alessandro Birindelli '42), Paolo Montero - Mauro Camoranesi (Antonio Conte '46), Alessio Tacchinardi, Edgar Davids (Marcelo Zalayeta '65), Gianluca Zambrotta - David Trezeguet, Alessandro Del Piero (c)
  • Antrenor: Marcello Lippi
Finala 100% italiană de pe Old Trafford a început cu un ritm excelent, iar Milan a reușit să deschidă scorul foarte repede. În cele din urmă, golul lui Shevchenko a fost anulat, arbitrul central susținând că Rui Costa, aflat în poziție de offside, i-a obstrucționat vederea lui Gigi Buffon înainte ca mingea să intre în poartă. Intrat în repriza secundă, Antonio Conte a fost foarte aproape să deschidă scorul pentru Juve, însă mingea expediată cu capul a lovitut bara. La câteva minute distanță, Milan a răspuns cu aceeași monedă prin Pirlo.

Milan s-a impus la penalty-uri

După o perioadă de joc intensă, cele două echipe s-au calmat și au început să se retragă, treptat, în defensivă. La finalul celor 90 de minute, Milan și Juve se aflau încă la egalitate, iar partida a intrat în extra-time. Roque Junior a acuzat crampe musculare puternice pe final, motiv pentru care "rossonerii" au fost obligați să evolueze în 10 oameni. Chiar și în aceste condiții, echilibrul s-a menținut și cele două formații din Serie A au trecut la loviturile de departajare.
Milan a ieșit învingătoare după "loteria" de la 11 metri, reușind să puncteze de 3 ori. De cealaltă parte, doar Birindelii și Del Piero au înscris pentru Juventus. Shevchenko a transformat penalty-ul decisiv, devenind primul jucător ucrainean din istorie care cucerește trofeul UEFA Champions League.

Milan, a doua cea mai titrată echipă din istoria Champions League

Grație succesului de pe Old Trafford, Milan și-a trecut în vitrina de pe San Siro al 6-lea trofeu Champions League din istoria clubului, după cele câștigate în 1963, 1969, 1989, 1990 și 1994. După acea seară minunată din Manchester, "rossonerii" s-au mai impus o singură dată în finala prestigioasei competiții. Se întâmpla în 2007, când formația pregătită de același Carlo Ancelotti învingea Liverpool cu 2-1, în revanșa pentru finala pierdută dramatic cu 2 ani înainte, la Istanbul.
Milan ocupă locul secund în ierarhia celor mai titrate cluburi din istoria Champions League (7), în spatele liderului Real Madrid, care se poate lăuda cu 13 trofee. De cealaltă parte, Juventus a rămas cu cele două trofee obținute în 1985 și 1996. Ultima oară când "bianconerii" au ajuns în ultimul act din Champions League s-a întâmplat în 2015, când au fost învinși de Barcelona.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Mbappe l-a evitat cât a putut pe Messi. Cifrele incredibile prezentate de L'Equipe
16/09/2021 LA 14:30
Koeman, distrus: "Jucătorii știu că există un cadavru sportiv pe bancă"
15/09/2021 LA 08:58