Manchester City a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 4-3 (2-1), marţi seara, pe teren propriu, în prima semifinală a UCL. Formația lui Pep s-a impus la limită la capătul unui meci superb, în care a dominat-o clar pe Real Madrid, însă echipa spaniolă a replicat cu un pragmatism deosebit. Kevin De Bruyne (2), Gabriel Jesus (11), Phil Foden (53), Bernardo Silva (74) au marcat golurile formaţiei antrenate de Pep Guardiola, iar pentru madrileni au înscris Karim Benzema (33, 82 - penalty) şi Vinicius Junior (55).
Phil Foden nu pare să își explice cum o partidă care a curs mult timp într-un singur sens s-a putut termina cu un avantaj de doar un gol pentru "cetățeni", însă e convins că avantajul luat acum poate fi decisiv, chiar dacă pe Bernabeu se anunță cel puțin 90 de minute de foc pentru campioana Angliei.
"Cred că în primele 20 de minute am fost atât de buni...Real Madrid a simțit presiunea noastră, am controlat total jocul și ne-am creat multe ocazii. Dacă ne uităm la cum s-a jucat, simt că ar fi trebuit să învingem cu un scor mai mare. Din fericire, nu am putut să avem măcar un avantaj de două goluri pentru manșa retur, dar asta e Liga Campionilor. Totuși, am câștigat meciul, suntem în avantaj după 90 de minute și urmează alte 90. Cred că fanii noștri ar trebui să fie mândri de modul în care am jucat. Am evoluat foarte bine, dar nu ne-am fructificat ocaziile, așa cum a făcut-o Real Madrid. Meritam mai mult, asta e senzația mea", a spus Foden, citat de Daily Mail.
Marca anunță că Mbappe a bătut palma cu Real Madrid! "Au încheiat acordul săptămâna trecută"
ACUM 4 ORE

Foden, după City - Real Madrid: "Am fost ghinioniști"

Momentul cheie al partidei de aseară a fost guvernat de ghinion pentru englezi, e convins tânărul atacant de bandă al "cetățenilor". Laporte a comis henț în careu după ce mingea deviată de el cu capul i-a atins mâna. Totul într-un moment în care Real Madrid părea să nu aibă reacție după al 4-lea gol reușit de formația gazdă.
"Am fost și ghinioniști. La 4-2 simțeam iar că suntem în controlul total al meciului și a venit acel penalty de nicăieri. Aveam posesie, nu le ofeream șansa să construiască, dar a fost acel henț nefericit", a mai spus englezul.
Foden a ajuns la al 9-lea gol marcat în Champions League, la doar 21 de ani. Nicun alt jucător englez nu a marcat mai mult, până la această vârstă (doar Rooney se bucură de un record similar).
Pep Guardiola poate deveni primul antrenor care o elimină pe Real din Champions League în trei rânduri, după ce a reuşit acest lucru în semifinalele ediţiei 2010/11 cu FC Barcelona şi în optimi în 2020 cu City. Manşa secundă se va juca pe "Santiago Bernabeu" în data de 4 mai.
Mbappe: "E chestiune de zile!". Celebrul L'Equipe anunță "bomba anului" pe piața transferurilor
ACUM 9 ORE
Real Madrid, Barcelona și Atletico, fără victorie în penultima etapă din La Liga! Rezultatele serii