PSG a acuzat din plina lipsa lui Neymar și Mbappe și nu a luat nici un punct din deplasarea de la Leipzig, rămânând cu numai 3 puncte după 3 meciuri disputate în această ediție de Champions League.
Meciul a început electrizant și parizienii au deschis repede scorul, prin Angel Di Maria. Argentinianul a înscris în minutul 6, din pasa lui Moise Kean, care l-a deposedat pe Upamecano în jumătatea germanilor. Peste doar 2 minute, Leipzig a ratat o șansă uriașă de a egala, dar Haidara și Angelino nu au putut să-l învingă pe Navas din poziții ideale.
În minutul 16, parizienii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri după un henț al aceluiași Upamecano, însă Gulacsi a apărat execuția lui Di Maria, care a ratat astfel desprinderea pentru francezi.
Liga Campionilor UEFA
Lionel Messi se întoarce pe teren! PSG îl va avea pentru duelul de foc de marți cu Manchester City
ACUM 16 ORE
În continuare gazdele au încercat să revină, iar eforturile le-au fost răsplătite în minutul 42. Nkunku a primit o pasă de la Angelino la marginea careului și nu a stat pe gânduri, șutul său fiind imparabil pentru Navas.

Leipzig-PSG 2-1! Situația se complică pentru francezi

Repriza secundă a început în același ritm alert, ambele echipe demonstrând că joacă la victorie. Kimpembe a apreciat greșit o minge simplă, iar aceasta i-a căzut pe mână, arbitrul dictând penalty pentru Leipzig după consultarea arbitrajului video. Forsberg a tras impecabil și gazdele au trecut în avantaj.
PSG s-a aruncat în atac, dar nu a reușit să își creeze prea mari ocazii. Mai mult, echipa lui Tuchel a rămas în 10 oameni în minutul, senegalezul Idrissa Gueye fiind eliminat pentru cumulul de cartonașe galbene.
Din acel moment, PSG nu a mai reușit aproape deloc să ducă mingea în apropierea porții adverse, nemții apărându-se impecabil și având și câteva situații bune de a face 3-1. În ultimul minut al prelungirilor, Kimpembe a primit și el al 2-lea galbem și a fost trimis la cabine. S-a terminat 2-1, Leipzig luându-și astfel revanșa pentru înfrângerea din semifinalele ediției precedente. PSG și-a arătat limitele și mai ales a demonstrat că în meciurile importante este dependentă de Neymar și Mbappe.
Această înfrângere amenință serios șansele parizienilor de a se califica în optimile de finală. La jumătatea fazei grupelor, PSG are doar 3 puncte, la fel ca Istanbul Basaksehir, care a reușit o victorie surprinzătoare pe teren propriu în fața lui Manchester United. În schimb, United și Leipzig au câte 6 puncte și au prima șansă la calificare.