La meciul jucat pe stadionul San Siro din Milano, Lucescu a venit alături de selecționerul Ucrainei, Andriy Shevchenko. Ucraineeanul este pe o listă scurtă a posibililor antrenori ai Milanului, după un început slab de sezon cu Marco Giampaolo per bancă. Mircea Lucescu i-a purtat noroc fostei sale echipe, care a câștigat cu 2-1.

Lucescu a inspirat-o pe Șahtior

Echipa din Bergamo a ratat o lovitură de pedeapsă, dar a deschis până la urmă scorul și a condus până aproape de pauză. Fostul atacant de la Bistrița, Junior Moraes, a marcat pentru campioni Ucrainei în minutul 41 și a fost 1-1 la pauză. În repriza a doua, Șahtior a dat lovitura. În ultimele secvențe ale meciului a marcat pentru 2-1 prin Salomao.
Mircea Lucescu o ajută pe Dinamo! 12 jucători au fost puși la dispoziție lui Flavius Stoican
29/12/2021 LA 15:16

Lucescu., Sahtior

sursă foto: TelekomSport
Mircea Lucescu a fost prezent și la un meci al FCSB-ului. Înaintea partidei tur, de la Giurgiu, dintre vicecampioană și Mlada Boleslav, scor 0-0, din turul trei preliminar al Europa League, a surprins pe toată lumea vizita sa în vestiarul lui FCSB. S-a vorbit atunci de o eventuală colaborare între rivalul istoric Lucescu și clubul lui Gigi Becali. Patronul a anunțat ulterior că și l-ar dori pe Lucescu în funcția de manager general la FCSB, însă a declarat că este conștient că e dificil să-l readucă pe experimentatul antrenor în fotbalul românesc.
Mircea Lucescu este liber de contract după despărțirea de naționala Turciei, de la începutul anului 2019. În cariera sa, Lucescu le-a mai pregătit pe Corvinul Hunedoara, naționala României, Dinamo, Pisa, Brescia, Reggiana, Rapid, Inter Milano, Galatasaray, Beșiktaș, Șahtior Donețk și Zenit.
Mircea Lucescu, ales Antrenorul Anului 2021 în Ucraina! Ce punctaj a avut în analiza realizată
27/12/2021 LA 13:14
Mirel Rădoi și-a ales favoriții din Liga 1! + Cine sunt stranierii preferați ai fostului selecționer
25/12/2021 LA 15:43