Transferat în vară pentru 120 de milioane de euro de la Atletico Madrid, Griezmann nu a reușit să impresioneze cu adevărat până acum. El a marcat 4 goluri în 10 partide de La Liga și 0 în cele 4 partide din UEFA Champions League.
La partida cu Slavia Praga din etapa a 4-a a grupelor, scor 0-0, Griezmann a avut o evoluție palidă. La cea mai mare ocazie din prima repriză, bara lui Leo Messi, Griezmann se afla într-o poziție excelentă și avea oportunitatea să deschidă scorul. N-a primit mingea de la argentinian, Messi alegând varianta mai complicată.

Statistică îngrijorătoare

Cupa Mondială FIFA
CUPA MONDIALĂ, ZIUA A 3-A. ARGENTINA ȘI FRANȚA DEBUTEAZĂ LA CM 2022. PROGRAMUL MECIURILOR
22/11/2022 LA 06:03
Iar spaniolii dezvăluie o statistică care îngrijorătoare atât pentru Ernesto Valverde, cât și pentru fanii Barcelonei. Deși Griezmann a ratat doar 50 de minute în cele 4 partide de până acum iar Messi 55 de minute, cei doi au schimbat doar 18 pase între ei în aceste partide! Un număr extrem de mic în condițiile în care cei doi sunt colegi în atacul Barcei.
Messi se înțelege mult mai bine cu Luis Suarez și Ousmane Dembele. Cu uruguayanul a schimbat 32 de pase deși au jucat doar 3 partide împreună. Cu Dembele a schimbat tot 18 pase, însă în doar 120 de minute. Și Griezmann a schimbat tot 18 pase cu Dembele în același interval de timp.
Deschamps a decis cine îi ia locul lui Benzema în echipa de start a Franței la Cupa Mondială
21/11/2022 LA 09:56
Didier Deschamps s-a hotărât în privința înlocuitorului lui Benzema! Anunțul selecționerului Franței
20/11/2022 LA 11:22