Kylian Mbappe a înscris unicul gol al lui PSG în remiza cu Barcelona, scor 1-1, din returul optimilor UEFA Champions League. Formația pariziană a obținut calificarea cu scorul general de 5-2.
În partida tur, de pe Camp Nou, Mbappe a reușit un hattrick, și a demonstrat încă o dată că este pregătit să preia statutul de "viitor Balon de Aur".
În același timp, Mbappe a arătat că are o inimă mare. La finalul meciului de pe Parc des Princes, campionul mondial din 2018 a mers la Pedri (18 ani), puștiul-minune al Barcelonei, pentru a face schimb de tricouri.
Liga Campionilor UEFA
Pochettino, două decizii super importante înainte de "finala" cu City. Ce a hotărât
IERI LA 12:53

Mesajul special al lui Mbappe, cu Messi în prim-plan, după PSG - Barcelona

Mbappe n-a uitat nici de Messi. Pe contul de Instagram, Mbappe a postat o fotografie în care stă de vorbă cu căpitanul Barcelonei, moment pe care l-a descris drept "un vis", la fel ca toate clipele trăite până acum în fotbal:
"Mulțumesc fotbalului pentru că mi-a oferit oportunitatea să trăiesc acest vis în fiecare zi".
Sursa foto: Kylian Mbappe (Instagram)

Mbappe l-a eliminat pe Messi și i-a doborât recordul

Kylian Mbappe a marcat 4 goluri din 5 în dubla cu Barcelona din optimile Champions League și și-a calificat echipa în sferturi.
Calificarea nu este însă singura bucurie pentru starul lui PSG. Grație golului înscris aseară, Mbappe i-a doborât un record lui Messi. Francezul a deschis scorul din penalty în minutul 31, în returul cu catalanii, și a ajuns la 25 de goluri în Champions League.
Astfel, Mbappe a devenit cel mai tânăr jucător din istoria competiției care marchează 25 de goluri.
La 22 de ani și 80 de zile, Mbappe i-a doborât recordul lui Messi care avea 25 de goluri la 22 de ani și 286 de zile.
Nu e singurul record reușit de Mbappe. Cu cele 4 goluri marcate în dubla manșă contra Barcelonei, atacantul a devenit primul fotbalist care marchează de 4 ori împotriva Barcelonei, într-un singur sezon, în această competiție.
Dezastru pentru o echipă din Champions League! Are 11 accidentați înainte de duelul de marți